امروز: ۱۳۹۸/۴/۲۸
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
مقاله:
 علایم و نشانه در مدیریت بحران -Emergency Management Symbols
دکتر علی عسکری دکترای برنامه ریزی شهری و منطقه ای (دانشگاه نیوکاسل انگلستان) استاد گروه مدیریت بحران (دانشگاه یورک -تورنتو - کانادا)

علایم و نشانه ها نقش مهمی در اطلاع رسانی و ارتباطات بخصوص در زمینه های مدیریت بحران دارند. علایم  و نشانه ها اگر به درستی طراحی شده باشند می توانند پیامها و اطلاعات مهم را به افراد از طریق تصاویر و علامتها به سرعت منتقل نمایند. علایم توجه افراد را سریعتر از نوشته ها جلب می کنند و پیامها را بهتر منتقل می نمایند. علایم و نشانه ها بخصوص در نقشه ها کاربرد زیادی دارند و بهترین وسیله ارتباطی در شرایطی که تفاوتهای زبانی و فرهنگی وجود دارند می باشند. به همین دلیل دست اندرکاران مدیریت بحران در کشورها و در سطح بین المللی علایم و نشانه های مخصوص مدیریت بحران و امداد رسانی برای خود تهیه کرده اند.  اگر چه این علایم و نشانه ها به ظاهر ساده می رسند ولی سازمانها و افراد زیادی در کنار هم قرار می گیرند تا این نشانه ها و علایم را پیشنهاد، تغییر و یا تکمیل نمایند. با تغییرات سیاسی و اجتماعی و محیطی و فرهنگی و فن آوری، همواره مخاطرات جدید و فعالیتهای جدید بوجود می آیند که باید برای آنها نشانه ها و علایم استاندارد تهیه شوند. اگر چه خیلی از کشورها علایم و نشانه هایی در این زمینه دارند ولی کشورهای محدودی هستند که در این زمینه فعالیت مستمر دارند. هر چند علایم کشورها تا حدودی شبیه به یکدیگر بوده و معمولا کشورها از علایم و نشانه های ایجاد شده توسط یکدیگر استفاده می نمایند. 

اوچا

نمونه هایی از علایم کشورها را می توانید در سایتهای زیر بیابید:

http://www.fgdc.gov/HSWG/ref_pages/DownloadSymbols_ref.htm

http://emsymbology.org/EMS/index.html

http://thenounproject.com/collections/ocha-humanitarian-icons/

 اداره هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل (United Nations Office for the Coordination of Humanitarian affairs) اخیرا  مجموعه ای 500 تایی از علایم و نشانه های امداد و کمک رسانی را تهیه و منتشر کرده و در اختیار همگان قرار داده است. همانگونه که اشاره شد این نشانه ها به ما کمک می کنند که اطلاعات را ساده تر و سریعتر منتقل نماییم. زمانی که بحرانها اتفاق می افتند نیاز به داشتن و انتقال اطلاعات در زمینه های مختلف از جمله مکان و نیازهای افراد آسیب دیده بسیار زیاد است. در بسیاری از موارد انجام این کار مستلزم ارایه اطلاعات پیچیده در قابلهایی ساده و قابل فهم برای عموم صرف نظر از میزان سواد و زبان مادری و مانند آنها می باشد.  اگر این نشانه ها بتوانند وظیفه شان را به درستی انجام دهند در حقیقت کار امداد رسانی و نجات افراد آسیب دیده و یا در معرض خطر را تسهیل می نمایند. این نشانه ها علاوه بر آنکه در مکانها به صورت تابلوها می توانند استفاده شوند ولی بیشترین کاربردها را در نقشه ها، گزارشات، بروشورها، وبسایتها و غیره دارند. 

اداره هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل اولین دسته از نشانه ها را در سال 2008 ارایه نمود ولی از آن زمان دائما درخواستهایی برای افزودن بر تعداد نشانه از سوی سازمانهای مختلف درگیر در مدیریت بحرانها و امداد رسانی بین الملل داشته اند.  سمبل هایی که اکنون وجود دارند مخاطرات طبیعی زیادی مانند زلزله و سونامی و اقدامات امدادی و ارایه خدمات سرپناه به مردم آسب دیده را در بر می گیرند.

نشانه ها و علایم ایجاد شده توسط  اداره هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل را می توانید از وبسایت زیر دانلود نمایید.

http://reliefweb.int/map/world/world-humanitarian-and-country-icons-2012

http://thenounproject.com/collections/ocha-humanitarian-icons/

اگر پیشنهادی نیز برای علایم جدید و یا اصلاح و تغیر در علایم موجود دارید می توانید به ایمیل (ochaavmu@un.org) ارسال نمایید.

 

 

2

1

تاريخ: ۱۳۹۱/۶/۲۷

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: