امروز: ۱۳۹۸/۴/۲۸
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
باغبان نژاد:
  تهیه شناسنامه مقاوم سازی برای ساختمان‌ها ضرروی است
مدیر ساماندهی و مدیریت بحران شهرداری مشهد گفت: تهیه شناسنامه مقاوم‌سازی برای ساختمان‌های شهر یک ضرورت محسوب می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، ابوالقاسم باغبان‌نژاد در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در آستانه هفته کاهش اثرات و بلایای طبیعی برگزار شد، گفت: طبق اعلام نظر مشاور بسیاری از ساختمان‌های مشهد در مقابل زلزله بالای 7 ریشتر مقاومت ندارند بنابراین یکی از ضرروت‌ها در این زمینه تهیه شناسنامه مقاوم‌سازی برای ساختمان‌ها است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر مشکلات شهر مشهد در زمینه بحران‌ها شناسایی شده است اما نیمه دیگر راه که همان حمایت مسئولان و تخصیص اعتبار برای رفع این مشکلات و انجام برنامه‌های پیشگیرانه است تا اندازه‌ای مغفول مانده است.

50 نقطه شهر مشهد مشکل آب‌افتادگی دارد


مدیرساماندهی و مدیریت بحران شهرداری مشهد در ادامه با اشاره به معضل آب‌افتادگی در این شهر گفت: در گذشته 400 نقطه از شهر مشهد دارای مشکل آب‌افتادگی بود که با هزینه 500 میلیارد تومانی این مشکل در 350 نقطه رفع شده است.
باغبان‌نژاد ادامه داد: در حال حاضر تنها 50 نقطه دیگر از شهر مشهد به مشکل آب افتادگی دچار است که طبق توافق صورت گرفته با معاونان شهرداری، شهرداران مناطق و مدیریت بحران این تعداد نیز تا سال آینده رفع خواهد شد.

ساخت 60 پایگاه چند منظوره بحران در شهر مشهد
مدیرساماندهی و مدیریت بحران شهرداری مشهد بیان کرد: از 42 حادثه شناسایی شده در سطح جهان 30 حادثه درایران رخ داده است که این نشان از بحران‌خیز بودن ایران است.
باغبان‌نژاد تصریح کرد: در بین شهرهای ایران مشهد بعد از تهران و تبریز خطرپذیرترین شهر کشور است بنابراین باید اقدامات لازم در جهت ایمن ساختن شهر انجام شود.
مدیرساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد ادامه داد: برای رسیدن به شهر ایمن باید مسئولان، مدیران شهری، فرمانداری، شرکت‌های خدماتی، هلال احمر و ...آمادگی کامل را داشته باشند و در کنار آن مشارکت فرد و جامعه در این حرکت نیز امری مهم است.
وی بیان کرد: در چرخه مدیریت بحران سه موضوع مهم پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی مطرح است که در حال حاضر ایران در دو بخش آخر قوی است.
باغبان‌نژاد ادامه داد: با توجه به این موضوع باید پیشگیری و آمادگی در اولویت قرار گیرد تا بتوان به شهر ایمن دست پیدا کرد که این اقدام از راه آموزش و همچنین ایجاد زیرساخت‌های ایمن تحقق می‌یابد.
وی با اشاره به اقدامات شهرداری در زمینه ایجاد زیرساخت‌های شهری در راستای مدیریت بحران گفت: یکی از سیاست‌های شهرداری و شورای شهر ایجاد60 پایگاه چند منظوره مدیریت بحران است که در این راستا در هر ناحیه شهری یک پایگاه مدیریت بحران ایجاد خواهد شد.
باغبان‌نژاد ادامه داد: هر یک از پایگاه‌های مدیریت بحران با هزینه یک میلیارد تومان ساخته می شود که در شرایط عادی برای ورزش و بخش اداری و در مواقع بحرانی نیز برای اسکان موقت استفاده می‌شود.
مدیر ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد تصریح کرد: در این راستا در هفته کاهش بلایای طبیعی 12 پایگاه چند منظوره مدیریت بحران به بهره برداری و یا کلنگ احداث آن به زمین زده می‌شود.
باغبان‌نژاد بیان کرد: این پایگاه‌ها در زمینی به مساحت 1200متر مربع ساخته می‌شود که دارای یک هزار متر مربع سالن ورزشی، انشعابات آب و برق اضطراری و همچنین جایگاه فرود اضطراری هلی کوپتر است.
وی اضافه کرد: همچنین نیروهای آتش نشانی، هلال احمر واورژانس نیز در کنار این پایگاه‌ها مستقر هستند.
مدیر ساماندهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد تصریح کرد: در هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی سه سوله بحران شهید ناصری، حجاب و طرق به بهره‌برداری خواهد رسید.

ایجاد اولین اتاق بحران شرق کشور در شهر مشهد

 


باغبان‌نژاد در ادامه از ساخت اولین اتاق بحران شرق کشور در مشهد خبر داد و گفت: اولین اتاق بحران شرق کشور با مشارکت شهرداری، استانداری و وزارت کشور و با هزینه 10 میلیارد تومان در ارتفاعات کوهسنگی ساخته می‌شود که تا دو سال آینده به اتمام خواهد رسید.
وی بیان کرد: این پروژه در مقابل 9 ریشتر زلزله مقاوم است که می‌تواند حوادث استان شهر مشهد و حتی دیگر استان‌های همجوار را نیز مدیریت می‌کند.
مدیر ساماندهی و بحران شهرداری مشهد گفت: همچنین موافقت‌های اولیه ساخت بزرگترین پارک آموزشی مدیریت بحران کشور با اعتبار 100میلیارد تومان از سوی مدیریت بحران کشور اخذ شده است تا بتوان در آن آموزش‌های تخصصی را به شهروندان ارائه داد.
وی به برگزاری همایش گروه‌های داوطلب واکنش اضطراری محله دام ثامن، اشاره کرد و گفت: در این همایش اعضای شورای اجتماعی محلات مشهد آموزش‌های لازم را در زمینه‌ مدیریت بحران می‌بینند که اجرای آن با مشارکت استانداری، شهرداری و هلال احمر برگزار می‌شود.
ایجاد دبیرخانه منطقه‌ای شهرهای آماده جهان در مشهد


باغبان‌نژاد همچنین در ادامه با اشاره به عضویت شهر مشهد در سازمان شهرهای آماده جهان گفت: شهر مشهد در سال 2010توانست به عضویت سازمان شهرهای آماده جهان برسد که در راستای آن دبیرخانه منطقه‌ای این مهم در هفته کاهش اثرات و بلایای طبیعی در شهر مشهد راه‌اندازی خواهد شد.
مدیرساماندهی و مدیریت بحران شهرداری مشهد تصریح کرد: در فاز اول 10 شهر، فاز دوم 100 شهر و در فاز سوم 1000شهر برای آموزش وارد این دبیرخانه خواهد شد.
باغبان‌نژاد همچنین از عضویت شهر مشهد در سازمان مدل خطرپذیری جهان"GEM" خبر داد و گفت: در این سازمان 800 دانشمند جهان در سازمانی به منظور مقاوم سازی شهرها در برابر زلزله حضور دارند.
وی بیان کرد: در این سازمان با طراحی نرم‌افزاری که در آن تمام زیرساخت‌های شهر مانند شرکت‌های خدماتی و ... وارد می‌شود میزان خسارت شهر در زمان حداثه در زمان‌های مختلف تخمین زده می‌شود.
مدیر ساماندهی و مدیریت بحران شهرداری مشهد ادامه داد: همچنین در حال حاضر برای اولین بار به پیشنهاد شهرداری مشهد برای اولین بار سرفصل‌های آموزشی مدیریت بحران وارد آموزش‌های به متروپلیس ورود پیدا کرده است.
تاريخ: ۱۳۹۱/۷/۲۶

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: