امروز: ۱۳۹۸/۳/۶
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
مقاله وارده:
 نقش کاربردی فناوری اطلاعات و ارتباطات در مدیریت بحران
حسن صداقت کیش-فرهادعابدینی

قسمت دوم

تهیه کنندگان


حسن صداقت کیش خشکبیجاری
دانشجوی مهندسی ارتباطات و فناوری اطلاعات
موسسه آموزش عالی و غیر انتفاعی مهرآستان--
p.sedaghatkish@yahoo.com

فرهاد عابدینی
کارشناس ارشد نرم افراز
باشگاه پژوهشگران جوان
دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودسر و املش
Abedini.ac@gmail.com
شکل 1 : ارتباط بین پزشکان بیمارستان صحرایی و پزشکان متخصص و جراحان بیرون

تجهیزات مورد استفاده جهت ارتباط بین بیمارستان و پزشک (خارج از بیمارستان)

خط و مودم ماهواره ای ، دوربین، DVR، کامپیوتر، طراحی نرم افزار، مانیتور
خط و مودم ماهواره ای:
   ما با استفاده از خطوط ماهواره می توانیم بین بیمارستان و پزشکان مورد نظر خارج بیمارستان ارتباط بر قرار کنیم طوری که باید برای بیمارستان یک اینترنت ماهواره‏ای با پهنای باند بالا تهیه نمود ( چون بیشترین حجم ارسال و دریافت اطلاعات در این بخش صورت خواهد گرفت ) و برای تمام پزشکان که نیاز به این کار دارند نیز خط ADSL و مودم تهیه نمود.
   اینترنت ماهوراه ای یک از راه های دسترسی به اینترنت از طریق ماهواره های فضایی است. این روش بیشتر مورد استفاده کسانی است که نمی توانند دسترسی معمولی از طریق کابل و یا فیبر نوری داشته باشند.
   یکی از بزرگترین مزایای این شبکه ، سرعت بالای دسترسی به اینترنت است (میزان سرعت بستگی به لوازم و تجهیزات فنی و ارتباطی دارد). معایب این شبکه: پر خرج بودن و پیچیدگی استفاده و راه اندازی آن و همچنین عدم کاربرد گسترده آن در بین مردم است.

دوربین

   با استفاده از دوربین با رزلوشن بالا می توان تصویر مناسبی را از بیمار برای پزشک مورد نظر ارسال نمود طوری که حتی بتواند مردمک چشم بیمار را نیز مشاهده کند (که خود مردمک نیز جزء علایم حیاتی بیمار به حساب می¬آید).

DVR

   برای ذخیره تصاویر ارسالی از یک DVR استفاده می¬شود که به عنوان یک رکورد از پرونده بیمار به کار می¬رود.
    DVR هم می¬تواند بسته به نوع خود، چند دوربین را هدایت و کنترل کند.

کامپیوتر

   کامپیوتر هم که کارش مشخص است در یک جمله می توان گفت رهبری کار توسط کاربر را با کامپیوتر انجام خواهد داد.

طراحی نرم¬افزار

  با طراحی نرم افزار تحت شبکه می توان پلی میان بیمارستان و پزشک ایجاد نمود تا پزشک بتواند با راحتی و آرامش هر چه بیشتر کار خود را انجام دهد و به نوعی تمام اطلاعات مورد نیاز خود را در مورد بیمار در یک وب سایت مشاهده و مطالعه کند و با توجه به لینک های مورد نظر در صورت لزوم با دستورات خود نیاز های بیمار را تا حد زیادی بر طرف سازد.

مانیتور

   با تحقیقاتی که صورت گرفت اکثر بیماران و همراهانشان معتقد بودند که وقتی پزشک مورد نظر خود را ببینند راحت تر و با آرامش بیشتری می¬توانند مسیر درمان را قبول کنند، بر این اساس اگر بتوان با شرایط موجود مانیتوری تعبیه نمود، می توان این مشکل رابرطرف ساخت و با نصب یک webcam بر روی رایانه پزشک معالج و ارسال تصویر بر روی مانیتور، بیمار و همراهانش بتوانند پزشک معالج خود را ببینند و با ایشان صحبت کنند.
   برای فرستادن سیتی اسکن، نوار قلب، عکس¬های رادیوگرافی باید دستگاه¬های این موارد کمی پیشرفته¬تر باشد تا بتوان از فایل¬های رایانه آن¬ها استفاده نمود مثلا مانیتورینگ¬های جدید در بخش های  CCUوICU مورد استفاده قرار می¬گیرد. برای دریافت ECG،BP ، پالس اکسی متر بسیار مفید می باشد و یا دستگاه CT-Scan چنین کاری را انجام می دهد.


3.    نتیجه گیری

   در طی این مقاله نقش های کلیدی تکنولوژی و فناوری اطلاعات در مدیریت بحران مشاهده شد که چگونه می تواند بصورت همزمان تمامی مراحل انجام امور امدادی را در حوادث مشاهده و مدیریت کرد و نیز تذکرات کارشناسانه را به عوامل اجرایی ابلاغ نمود ، همچنین چگونگی درمان تخصصی حادثه دیدگان توسط متخصصان حاذق در داخل و خارج از بیمارستان صحرایی یا مرکز درمانی را نشان داد که چگونه می توان افرادی را که  قربانی حادثه شدند را از خطر مرگ بر اثر کندی امور درمان نجات داد و این خود مصداق آیه شریفه32 سوره مائده است که می فرماید:
   "و هر کس نفسی را حیات بخشد و از مرگ نجات دهد، همانند آن است که همه مردم را حیات بخشیده است"

4.    منابع

[1] امیر امین زاده قوی فکر، سیستم جراحی از راه دور در میادین جنگی
[2]دکتر فرزان مجیدفر،طراحی مدل شبیه سازی رایانه ای انتقال اطلاعات در شبکه های پزشکی از راه دور اورژانس
 [3] Alice J.Watland, Chief Operating Officer, ATA, Establishing American Telemedicine Association: How we work Advance Telemedicine Around the World  
[4] Jonathan Linkous, Chief Executive Officer, The evolution of remote health  services 


تاريخ: ۱۳۹۱/۹/۱۱

نظر کاربران
اگر به صورت یکجا ارایه بشه خیلی بهتره
نوشته شده توسط در تاریخ ۱۳۹۱/۹/۱۷
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: