امروز: ۱۳۹۸/۴/۲۸
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
استاد محمدحسین جعفریان:
 حکایت «بخاری‌های چکه ای» و بی مسؤولیتی برخی‌ها
دخترک چون فرشته‌ای کوچک با سرودست سوخته‌ روی تخت بیمارستان مچاله شده است و خبرنگار از او می‌پرسد: ...
یادداشت مدیرمسوول:

همه ی آنان که ادبیات مقاومت وفرهنگ وهنر انقلاب اسلامی را می شناسند بی شک نام محمدحسین جعفریان مستند ساز نویسنده وخبرنگار مشهدی دامغانی اصل را شنیده وبا او آشنایند.او دودوره رایزن فرهنگی ایران در افغانستان بوده واز کسانی است که به مقاومت مجاهدان افغان واز همه مهم تر شیر دره  ی پنج شیر شهید احمد شاه مسعود گره خورده است. شاید واگویه ی او برای کودکان  شین آبادی سوخته در آتش برداشت وتلقی سیاسی  در برداشته باشد ولی آشنایان آثار او می دانند او خود سوخته است !!- خب چرا فرار نکردی دخترکوچولو؟!
- اجازه! آخه بخاری جلوی در کلاس آتیش گرفته بود. هیچکدوم از بچه ها نمی تونست بره بیرون. همه جا آتیش گرفته بود...

روستای «شین آباد» در شهرستان پیرانشهر، اواخر هفته گذشته شاهد اتفاق دردناکی بود. بخاری نفتی در کلاس 37 نفره یک دبستان دخترانه آتش گرفت. معلم و سرایدار مدرسه سعی کردند آن را بیرون ببرند. اما جلوی در ورودی بخاری شعله ور از دست آنها افتاد و تمام کلاس به آتش کشیده شد. بچه‌ها از ترس جیغ می‌کشیدند. اما شدت شعله‌ها جلو در خروجی بقدری بالاگرفته بود که کسی نمی‌توانست از آنجا بگذرد. در کلاس، تخته سیاه، بخشی از میزو صندلیها، همه آتش گرفته بود.از شدت دود و آتش، بعضی از حال رفته بودند. پنجره با حفاظ میله های آهنی پوشیده شده و نمی‌شد بچه ها را از آنجا بیرون برد.

این چندمین حادثه از نوع خود در مدارس کشور است. در این حادثه 29 دانش آموز به همراه معلم و سرایدار مدرسه مصدوم شدند. منابع بیمارستانی حداقل حال 12 تن از مصدومان را وخیم گزارش کرده‌اند.


تأسفبارترین بخش این خبر تلخ آن بود که روستای «شین آباد» گازکشی بوده و با این وجود مدرسه از بخاری نفتی برای گرمایش کلاس دانش آموزان استفاده می‌کرده است. تصور کنید دخترکانی را با سوختگیهای شدید در دست و پا و صورت. جدا از درد و رنجی که آنها متحمل شده‌اند، آینده آنها چگونه رقم خواهد خورد؟آقای احمدی نژاد چند روز پیش در سخنانی به دوقوه دیگر تاخت و طبق معمول خود را مدافع و ناجی مردم قلمداد کرد. بی تردید ملاحظه کرده‌اید مدتی است ترجیع بند سخنان ایشان این است که؛ ما می‌خواستیم فلان پول را به مردم بدهیم، برخی نمی گذارند. می خواستیم فلان خدمت را به مردم انجام دهیم اما برخی نمی‌گذارند. ایشان پیرو همین شیوه در آن سخنرانی هم فرمودند: « برخی از لذت و تفریح مردم ناراحت می‌شوند و به همین دلیل وقتی می‌خواستیم به مردم سوخت بنزین برای سفر بدهیم، مخالفت می‌کردند...» معلوم نیست این برخی چه کسانی هستند؟ معلوم نیست وقتی ایشان با یک اشاره، وزیر خارجه را حتی وقتی در سنگال است، برکنار می کند، چطور برخی می توانند جلوی سوخت دادن ایشان به مردم را بگیرند؟! اما حالا باید پرسید: آقای دکتر! آیا در تمام این سالها برخی اجازه ندادند دولت شما بخاریهای نفتی مدارس را جمع کند؟ آنهم در شهرها و روستاهایی که گازکشی هم شده‌اند؟ آیا جان این بچه ها و آینده آنها ارزشی در دعواهای سیاسی ندارد؟ در دیگر ممالک حوادثی بسیار ساده تر از این باعث موجی از عذر خواهیها و استعفاها می‌شود. دریغ که در دولت خدمتگزار گاه مدیران برای اتهامات و ندانم کاریهایشان، نظیر قاضی مرتضوی در این دولت به مقام بالاتر می‌رسند؟ با وجود اینهمه ریخت و پاشهای دولتی، جمع آوری این بخاریهای عهد عتیق و مرگ آفرین در کلاس این کودکان بیگناه، حتی در سراسر کشور، چقدر هزینه دارد که... آیا براستی مشکل هزینه است یا بی مسؤولیتی و مدیریت ناقص؟!
تاريخ: ۱۳۹۱/۹/۱۹

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: