امروز: ۱۳۹۸/۵/۳۱
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
رحمانی فضلی:
 سازمان مديريت بحران کشور بايد سازماني آماده باشد
وزير کشور در برنامه گفتگوي ويژه خبري شبکه دوم سيما به تشريح برنامه هاي پيش روي وزارت کشور در دولت يازدهم پرداخت.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني سازمان مديريت بحران كشور به نقل از باشگاه خبرنگاران: عبدالرضا رحمانی فضلی وزير كشور در پاسخ به سؤالی در خصوص حوادث غیر مترقبه گفت: سرزمین ما ایران در یک منطقه حادثه‌خیز قرار دارد؛ از طرفی در منطقه بیابانی و نیمه‌بیابانی هستیم و مسأله پیشروی کویر به عنوان یک حادثه مهم و به عنوان یک خطر در حال وقوع است.

وی افزود: مسأله دیگر موضوع خشکسالی است و این می‌تواند به‌طور مستقیم به میزان محصولات و سطح زندگی مردم آسیب برساند و زمانی که شدت یابد نیاز است مردم مورد حمایت و پشتیبانی قرار بگیرند.

رحمانی‌فضلی ادامه داد:‌ مباحثی مثل سیل و زلزله یا سایر حوادث که غیرمترقبه نامیده می‌شود، مستلزم این است که ما همیشه آمادگی رویارویی با آنها را داشته باشیم؛ چرا که ما زلزله‌های متعددی را در چند سال اخیر شاهد بودیم و سازمان مدیریت بحران ما باید سازمانی آماده هم در حوزه پیشگیری و هم در حوزه جبران باشد.

وی اضافه کرد: مجلس قانونی را تهیه و این سازمان تشکیل شده اما به نظر می‌رسد آنگونه که باید و شاید توجه جدی‌تری به مسأله می‌شد، نشده است.

وزیر کشور تأکید کرد: با برنامه‌هایی که به مجلس ارائه دادم این موضوع را به‌صورت روشن و شاخص ارائه کردم و امیدواریم با کمک مجلسی ها، منابع و اعتبارات در خود دستگاه اجرایی تعبیه شود تا هم در حوزه پیشگیری و هم در زمینه جبران خسارات فعال‌تر شویم.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه آموزش‌های عمومی در این زمینه ضروری است، اظهار داشت: باید مانورهایی در شرایط مختلف برگزار شود و از طرف دیگر باید یک نظام بیمه‌ای بسیار قدرتمندی داشته باشیم.

«با توجه به این حوادث باید مردم را آماده کنیم و آگاهی‌های لازم را به آنها بدهیم و از طرف دیگر شرکت‌های بیمه را نیز آماده‌ و حمایت کنیم تا مردم بتوانند بیمه شوند».

وی یادآور شد: ‌وابسته بودن مردم به اعتبارات دولتی با توجه به محدودیت‌هایی که هست شاید نتوانند جبران کننده محدودیت‌ها باشند اما شرکت‌های بیمه‌ای می‌توانند کمک کنند.

رحمانی‌فضلی تصریح کرد: دولت باید منابع لازم را برای پشتیبانی از مردم برای اینکه بیمه شوند، کمک کند؛ ما به شرکت‌های بیمه گفته‌ایم که مطالعات اولیه را انجام دهند و رسانه‌ها هم می‌توانند در این زمینه نقش بسیار مهمی داشته باشند که آگاهی‌های لازم را به عموم مردم بدهند تا امکانات خود را تحت پوشش بیمه قرار دهند و اگر اتفاقی افتاد، بیمه‌ها آن را جبران کنند.

وزیر کشور در پاسخ به سؤالی درباره ضرورت بالا بردن آمادگی شهروندان برای مقابله با سوانح طبیعی و ضرورت فرهنگ‌سازی در این عرصه، گفت: آموزش‌های عمومی چه در زمان حادثه و چه در زمان غیر حادثه جزو وظایف رسانه‌هاست.

ضوابط واستانداردها بايد اجرايي گردد

وی در عین حال خاطرنشان کرد: البته پشتیبانی محتوای این مسأله را دستگاه‌های متولی انجام می دهند اما آنچه با مردم رابطه برقرار می‌کند و می‌تواند این آموزش‌ها را منتقل کند، قطعاً رسانه‌ها هستند.

وی ادامه داد: در رأس رسانه‌ها، صداوسیما به عنوان اصلی‌‌ترین متولی است که بیشترین ارتباط را با مردم دارد و از طرف دیگر با آموزش‌های مستمر چه در دوران دبستان و چه سایر مقاطع تحصیلی نیز می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

وزیر کشور گفت: آنچه در این میان مهم است افزایش آگاهی‌هاست که ما باید همت بالایی را مصروف این مسأله کنیم تا خسارت‌ها در سوانح طبیعی به حداقل برسد.

رحمانی‌فضلی ادامه داد: برخی مسائل دیگر نیز مربوط به نحوه مقابله می‌شود که به عنوان مثال در بخش مسکن هم باید فرهنگ را بالا برد و هم ضوابط را استاندارد و اجباری کرد.

وی متذکر شد: ممکن است برخی نخواهند در حالت عادی از استانداردها استفاده کنند اما وزارت مسکن و شهرداری متولی آن هستند تا در رعایت استانداردها و اعمال آنها دقت شود و لذا هر دستگاهی باید نقش خود را ایفا کند اما بیشترین وظیفه را در حوزه عمومی را رسانه‌ها برعهده دارند.

وزیر کشور در پاسخ به سؤالی درباره به کارگیری تجربیات به دست آمده در زلزله‌ها و سوانح قبلی و جمع‌‌آوری اطلاعاتی در این باره اظهار داشت: تمام دستگاه‌های متولی و به تناسب آن وزارت کشور تمام این تجربه‌ها را مستندسازی می‌کنند.

وی افزود: ما معمولاً ‌این تجربه‌ها را به‌صورت کتابچه و جزوه‌ها در می‌آوریم و در آموزش‌ها از آنها استفاده می‌کنیم و در بُعد برنامه‌ریزی این تجربیات را به کار می گیریم.

داشتن يك نظام بيمه‌اي مقتدر ضروري است

وي در ادامه به حوادث و بلاياي طبيعي به عنوان تهديدي جدي براي كشور اشاره كرد و گفت: سرزمين ما به عنوان كشوري حادثه‌خيز در كمربند زلزله قرار دارد ضمن آنكه خشكسالي نيز از سال‌هاي نه چندان دور همواره مشكلات زيادي را براي مردم ايجاد كرده است.

وي افزود: به همين دليل آمادگي داشتن در حوزه پيشگيري و مديريت بحران مي‌تواند در كاهش آسيب به مردم مهم باشد.

رحماني فضلي همچنين داشتن يك نظام بيمه‌اي قدرتمند را در چنين مواقعي بسيار ضروري دانست و خاطرنشان كرد: با توجه به وابسته بودن مردم به اعتبارات دولتي و محدويت‌هاي موجود، نمي‌توان به طور كامل خسارت‌ها و زيان‌ها را جبران كرد؛ از اين رو در چنين مواقعه‌اي وجود شركت‌هاي بيمه‌اي يك ضرورت محسوب مي‌شود.
تاريخ: ۱۳۹۲/۶/۴

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: