امروز: ۱۳۹۵/۶/۱۰
www.Bohraan.com
پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
گفتگوی ویژه مهربا ریچارداستر:
 وقوع زلزله مخرب در تهران قطعی است
"ریچارد استر" محقق و استاد موسسه معدن و تکنولوژی در نیومکزیکو و رئیس انجمن لرزه شناسی آمریکا به سئوالات گروه فناوریهای نوین خبرگزاری مهر درباره زمین لرزه اخیر ژاپن و احتمالات دانشمندان درباره زمین لرزه ای که ممکن است تهران را به شدت تهدید کند پاسخ داده است.

به گزارش خبرنگار مهر، زمین لرزه ژاپن همه را شوک زده کرد و وقوع سونامی مهیب پس از آن، کشته شدن هزاران انسان و ویرانی شهرهای مختلف این کشور پیشرفته و صنعتی و بدتر از همه تخریب نیروگاه اتمی فوکوشیما دائیچی که نشت مقادیر زیادی مواد رادیو اکتیو به محیط اطراف و آب دریا را در پی داشت طی یک ماه گذشته به یکی از اصلی ترین نقاط تمرکز رسانه های جهان تبدیل شده و کشورهای کمتر توسعه یافته را در نگرانی شدیدی فروبرده است.

دانشمندان نیز در این میان دست از کار نکشیده اند و این فاجعه طبیعی را از زوایا و دیدگاه های مختلف علمی مورد بررسی قرار داده اند تا راهکارهایی برای کنترل نشت مواد سمی و سر و سامان دادن به وضعیت آشفته شهرهای سونامی زده یافته و به بررسی علل زمین لرزه و احتمال وقوع دوباره چنین زمین لرزه ای در جایی دیگر از جهان بپردازند.

هفته گذشته گروهی از همین دانشمندان سئوالی مهم را مطرح کردند: آیا زمین در دوره ای جدید از وقوع زمین لرزه های مهیب قرار گرفته است؟ سئوالی که هنوز پاسخی برای آن یافته نشده است اما "ریچارد استر" محقق و استاد موسسه معدن و تکنولوژی در نیومکزیکو و رئیس انجمن لرزه شناسی آمریکا که خود یکی از طراحان این سئوال به شمار می رود در گفتگوی مشروح با خبرگزاری مهر درباره زوایای مختلفی از این فاجعه طبیعی سخن گفته است:

نقشه مناطق وقوع زمین لرزه و پس لرزه های اخیر در ژاپن

* خبرگزاری مهر - گروه فناوریهای نوین: آقای استر ؛ آیا ما واقعا در عصر وقوع زمین لرزه های مهیب زندگی می کنیم؟ دوره ای خاص که سیاره زمین فعالیتهای شدیدتری از خود نشان می دهد؟

- ریچارد استر - رئیس انجمن لرزه شناسی آمریکا: دلیلی بر اثبات وجود چنین دورانی ندارم. می توانم نتیجه بگیرم که ما در دورانی از وقوع زمین لرزه های جهانی قرار گرفته ایم. به این معنی که زمین لرزه های بزرگ می توانند در نواحی مجاور خود پس لرزه های شدیدی را خلق کنند و بر روی گسلهای بزرگ نزدیک به مرکز زمین لرزه فشار شدیدی وارد آورند. از این رو زمین لرزه ها به طور حتم می توانند تاثیر کوتاه-بردی بر روی گسلهای اطراف خود داشته باشند اما تاثیر دور-برد (برای مثال تاثیر زمین لرزه ژاپن بر روی شمال غرب آمریکا) احتمالا امکان پذیر نیست. با این حال زمین لرزه هایی نیز وجود دارند که محاسبه عملکرد آنها در این زمینه کمی دشوار است.

* وقوع چنین پس لرزه های شدیدی در ژاپن امری عادی است؟ چنین پس لرزه های شدیدی می توانند یک شهر را در کشوری دیگر کاملا ویران کنند، آیا رابطه مستقیمی میان شدت زمین لرزه اول و پس لرزه های پس از آن وجود دارد؟

- بله. زمین لرزه های بزرگ پس لرزه های بزرگی از خود به جا می گذارند به طوری که زمین لرزه اخیر 9 ریشتری ژاپن می تواند فعالیتهای لرزه ای زمین را برای یک دهه افزایش دهد، برای مثال امکان دارد وقوع پس لرزه های 7 ریشتری در این منطقه افزایش پیدا کند.

* آیا پیش از این نیز زمین لرزه ای چنین مهیب در این گسل خاص اقیانوسی رخ داده و این گسل پیش از این نیز بر روی زمین آثار تخریبی از خود به جا گذاشته است؟

- زمین لرزه ای که در 9 جولای سال 869 در این منطقه رخ داد، بسیار مشهور بوده و بارها و بارها بررسی و مطالعه شده است. شدت این زمین لرزه 8.4 ریشتر تخمین زده شد اما امواج سونامی ناشی از این زمین لرزه بسیار عظیم و مهیب بوده است به شکلی که رسوبات شن به جا مانده از این سونامی را می توان تا مسافت 4 کیلومتری در ساحل "سندای" مشاهده کرد.زلزله و سونامی ژاپن

* زمین لرزه ژاپن نتیجه یک فرایند دوره ای لرزه ای در زمین بوده است؟

- این زمین لرزه یک رویداد کاملا غافلگیر کننده بود. زمین لرزه ها لزوما به صورت دوره ای رخ نمی دهند اما تمامی شواهدی که پیش از این وجود داشتند نشان می دادند زمین لرزه بزرگ بعدی در این منطقه شدتی برابر 8 ریشتر خواهد داشت.

* چند گسل در وقوع این فاجعه طبیعی نقش داشته اند؟

- عامل اصلی این زمین لرزه بزرگ قرارگیری ژاپن در منطقه ای فرورانشی است. این به آن معنی است که در این منطقه گسلهای کم عمق پوسته ای بیشماری وجود دارند که می توانند در فاجعه ژاپن نقش داشته باشند.

* تا جایی که می دانم شیوه ای قابل قبول برای پیش بینی زمین لرزه ها وجود ندارد. پس چرا کشوری پیشرفته مانند ژاپن باید چنین نیروگاه بزرگی را بدون در نظر گرفتن عواقب وقوع پدیده های طبیعی در کنار اقیانوس بنا کند؟

- سئوال خوبی است. در واقع به نظر می رسد این کشور تنها خطر سونامی را دست کم گرفته بوده است زیرا همانطور که دیده شد ژاپن در بنای سازه های مختلف خطر وقوع لرزه های شدید را به خوبی پیش بینی کرده، در نظر گرفته و محاسبه کرده است.

* فکر می کنید زمین لرزه ژاپن پدیده ای کاملا طبیعی بوده است؟

- قطعا همین طور است. زمین لرزه ژاپن پدیده ای کاملا طبیعی  و ناشی از حرکت تکتونیکی صفحه های زمین بوده است.

* آیا پس از وقوع زمین لرزه ژاپن احتمال انفجار آتشفشانی تحت تاثیر حرکات صفحه های زمین در این منطقه افزایش یافته است؟

- این احتمال وجود دارد که برخی از سیستمهای آتشفشانی تحت تاثیر لرزه های ناشی از زمین لرزه شدید ژاپن و یا تغییرات فشار یا کشش صفحه های زمین در اثر این لرزه ها، قرار بگیرند. با این همه تا کنون هیچ نشانه ای از وجود چنین تاثیری در ژاپن مشاهده نشده است.

* نظرتان درباره گسل سن آندریاس* چیست؟ آیا این گسل می تواند در آینده ای نزدیک منجر به وقوع فاجعه ای مشابه ژاپن شود؟

- گسل سن آندریاس خطر وقوع سونامی را به دنبال ندارد اما می تواند به تدریج زمین لرزه های مخربی را در جنوب و شمال کالیفرنیا به وجود آورد. امیدواریم این تخریبها را بتوان از طریق آماده سازی های پیش از وقوع زمین لرزه ها و کار گذاشتن سیستمهای هشدار پیش از زمین لرزه محدود کرد. این سیستمها می توانند نزدیک شدن ارتعاشات شدید زمینی را احساس کرده و برای مثال ده ها ثانیه پیش از رسیدن این ارتعاشات به لس آنجلس به آن شهر هشدار بدهد.

* ایران هم شاهد وقوع زمین لرزه های بسیاری در طول سال است. زلزله مهیب در ایران قابل پیش بینی است؟

- ایران به طور کلی عنوان کشوری زلزله خیز بسیار مشهور است و بیشتر از جانب وقوع زمین لرزه های مهیب تهدید می شود و نه سونامی. از جمله مهمترین این زمین لرزه ها زلزله ای است که احتمال وقوع آن در نزدیکی تهران وجود دارد، از این رو بهتر است ایرانیها از هر نظر خود را برای این احتمال آماده کنند.

* تقریبا تمامی متخصصان زمین شناسی و لرزه شناسی درباره وقوع زمین لرزه در تهران هشدار می دهند. شما این پدیده را چگونه ارزیابی می کنید؟

- از دیدگاه علم زمین شناسی وقوع زلزله ای بسیار مخرب در نزدیکی تهران امری کاملا قطعی است که در عین حال نمی توان زمان وقوع، شدت و قدرت تخریب آن را پیش بینی کرد. تنها می توان میزان خطر و آسیبهای ناشی از آن را پیش بینی کرده و خود را برای وقوع آن آماده کرد.

* آقای استر؛ آیا زمین به واکنشی زنجیره ای تن داده است، یعنی زمین لرزه ژاپن می تواند انرژی کافی برای فعال کردن گسلهای بزرگ دیگر در دیگر نقاط جهان را به زمین تزریق کرده و زمین لرزه های زنجیره ای را به وجود آورد؟

- همانطور که گفتم هیچ مدرک و نشانه ای از احتمال وقوع چنین واکنشهای دور-برد ارتعاشی میان گسلهای بزرگ جهان وجود ندارد.

* از این که در بین زمانهایی که به مطالعه و تحقیق می گذرانید سئوالهای خبرگزاری مهر را پاسخ گفتید سپاسگزارم.

- من هم از این گفتگو متشکرم.

------------------------------------------------------
* گسل سن آندریاس: گسل قاره ای به طول هزار و 300 کیلومتر که از میان ایالت کالیفرنیا در آمریکا عبور کرده است.

* گفتگو: سمیرا مصطفی نژاد

تاريخ: ۱۳۹۰/۲/۶

نظر کاربران
من میترسم ورامین زلزله بیاد
نوشته شده توسط zahra در تاریخ ۱۳۹۴/۵/۲۴

من که چشم آب نمیخوره تو تهران زلزله بیاد
بیخیال بابا...خوش باشید
نوشته شده توسط سلام در تاریخ ۱۳۹۱/۷/۱۲

کسایی که آدم های خوبی باشند و در این دنیا نیکی کرده باشند قطعا از هرگونه زلزله و بلا نمیترسند ولی انسان های زناکار و...همیشه دچار ترس هستند و اصلا دوست ندارند از این دنیا جدا بشوند..
پس ما باید دست به دست هم بدیم و توبه کنیم که دیگه خیلالمون راحت بشه و از هیچ چیزی نترسیم..بالا خره چه بخوایم و چه نخوایم دنیا یه روزی تموم میشه...
پس این دو به عنوان یه نصیحت از من قبول کنید
باتشکر
نوشته شده توسط گناهکار در تاریخ ۱۳۹۱/۷/۱۲

مطمئن باشید در تهران زلزله نمیاد روی زلزله رو سفید کردید
نوشته شده توسط فاطمه در تاریخ ۱۳۹۱/۵/۲۴

سلام به همه دوستان. این مطلب رو قابل توجه بعضی دوستان میگم که بدونند. زلزله هیچ ربطی به زنا و فحشا نداره. و بلعکس یک نعمت هم هست. زلزله بیان گوی این است که زمین به حیات خود ادامه میدهد. زلزله باعث کوهزایی میشود و کوهها پایه های زمین هستند. اگر زلزله نیاید پس کوهی هم بوجود نخواهد آمد. کوههایی هم که هستند بر اثر گذشت زمان فرسایش یافته و از بین خواهند رفت و حیات زمین به آخر خواهد رسید، از این رو زلزله یک نعمت خدادادیست. در قرآن که کلام خداست شنیده اید که هر زمان خداوند از قیامت سخن گفته و نابودی زمین، خداوند ابتدا بیان نموده است که در ابتدا کوه ها را نابود میکند. امروزه علم هم ثابت کرده است که زمین به خاطر کوهها استوار است و اگر زلزله ها متوقف شوند حیات زمین با مشکل رو برو میشود. همه میدونید که سطح زمین از صفحات جدا از هم تشکیل شده که در کنار هم حرکت میکنند (صفحات تکتونیک) . لبه های این صفحات را گسل ها تشکیل داده اند. و میدانیند که تمام رودخانه ها بر روی گسلها در جریانند. حال برگردیم به قرن ها پیش. تمام شهر ها کنار رود خانه ها شکل گرفتند. حال باید بگویم که تمام زلزله ها بر روی گسل ها اتفاق میوفتد. درست در جایی که شهر ها بوجود آمدند. پس در ابتدا خود ما مقسر بودیم و دیگر هیچ. پل ارتباطی: saeed.sahebdel@yahoo.com
نوشته شده توسط سعید صاحبدل در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۲۸

TASHAKOR
نوشته شده توسط در تاریخ ۱۳۹۱/۱/۲۷

ممنون خانم رضایی...شما یکی از مدیران خوب در حوزه عملیات امداد و نجات هستید....تلاشهای شما در شهر قرچک بسیار عالی بوده...امیدواریم حادثه ای پیش نیاد ولی به قول شما مرتضی هشدار قابل تعملی داد...ایمن بمانید صمیمی
نوشته شده توسط میلاد صمیمی نعمتی در تاریخ ۱۳۹۰/۸/۲

ممنون از این حس انساندوستانه و پشتکارت.
من خودم ساکن شهرستان ورامین هستم بخاطر همین از اساتید دانشگاهم زیاد در مورد این گسلهای تهران و اطراف تهران تحقیق کردم و پرس و جو.اما هیچکدام در مورد حرف شما حتی اشاره کوچک هم نکردند که اینقدر اوضاع ورامین بحرانیه.چه واقعیت داشته باشه چه نداشته باشه هشدار قابل تاملی در نظر میگیریم.
نوشته شده توسط ثریا رضایی در تاریخ ۱۳۹۰/۵/۲۹

از مدیر سایت یه سوالی دارم..آیا نوشته های بالا توسط آقا مرتضی صحت داره؟شما بررسی کردید؟البته بنده خودم با ایشون تماس گرفتم صحبت کردم..ممنون منتظر پاسخ هستم
نوشته شده توسط میلاد صمیمی در تاریخ ۱۳۹۰/۵/۲۰

متاسفانه الان بنده در ورامین هستم آقا مرتضی...تلنگری به مدیران خواهیم زد تا آگاه باشند
نوشته شده توسط میلاد صمیمی در تاریخ ۱۳۹۰/۵/۲۰

دوستان، منظور از ارتباط ميان زنا و زلزله، زلزله هاي اقتصادي ، اجتماعي، فرهنگي است و نه زمين لرزه. اگر به درستي و علمي تحقيق كنيد، اين زلزله هارا مي بينيد.
نوشته شده توسط روح الله در تاریخ ۱۳۹۰/۵/۱۹

حضرت آیت الله سید علی خامنه ای
مقام معظم رهبری، ولی امر مسلیمن و فرمانده محترم کل قوا، در جمع مسئولین ارشد جمعیت هلال احمر فرموده اندکه:
دو چیز را باید در هلال احمر به جدی دنبال کنید.
1- حالت تحرک
2-حضور دائم
فرق جمعیت هلال احمر با دیگر موسسات امدادی کمک رسان این است که، مربوط به فوریتهاست باید مثل سربازان یک ارتش همیشه از لحاظ قدرت بدنی و روحی آماده باشند.
------------------------
امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری، بارها فرموده اند که ، درست است با جهان غرب و شرق بخاطر زور گوئی و دیگر مسائل سیاسی و اجتماعی که بر سر کشورهای مظلوم در می آورند و قصد مداخله در امور جاری در ایران را دارند ما منافات داریم ولیکن این دلیل بر آن نمی شود که در مقابل افرادی که از این کشورها حامل علم و دانشی هستند که موجب پیشرفت، رشد و ترقی در کشورمان می شود و جنبه بشردوستانه هم دارد مانع تراشی شود و مسئولین کشور با آغوش باز آماده استقبال از آنها می باشند.
بهترين كليد آموزش، تجربه است.
روزي در اواخر پايان ترم تحصيليمي درلابراتوار دانشكده صليب سرخ آمریکا،در دوره واحد/تیم پاسخگوئی اضطراری به سوانح که شامل این رشته می باشد بودم

1- امداد
2- اسکان اضطراری
3- مخابرات و IT
4- لجستیک
5- درمان
6- آب و بهداشت
و دقیقا از 6 رشته تشكيل يافته و افرادي كه از طرف فدراسيون اين دوره ها رو پاس مي نمايند بايستي در كشور خود حضور داشته باشند كه هر وقت سانحه اي دركشوري رخ داد از طريق فدراسيون فرا خواني صورت گيرد و اين افراد به محل اعزام شوند كه هر رشته بيشتر از 50 نفر نيستند و آبي از آنهاگرم نمي شود.و اصلا با اين هزينه سرسام آورش ارزشي نداردكه فرا بگيريم. اما هر كس خواست بداند بنده چگونه توانستم رايگان آنها را درسال1381 كه درست يكسال از تشكيل آن از همان دانشكده مي گذشت آموزش ديدم.و از سال 1997 به فدراسيون هم راه يافت.
آن روز همین طور که داشتم در اطراف ميز كار استادم يعني دكتر اسميت می چرخیدم و او هم مشغول به تحقيقات متفاوت بود، با صدا کردن من به کنارش‏، گفت صندلی را بیاور و در کنارم بنشین. و نظر من را به مانيتوري جلب نمود كه به ماهواره علمي – تحقيقاتي متصل بود و از من پرسيد، آيا مي داني شهری را که در تصویر می بینی کجاست؟گفتم خیر ولی فکر کنم یکی از شهرهای عربی است، چون در تصویر که داشت مستقیم پخش می شد هوا تاریک بود و در شیکاگو ساعت 15 بود و 5/9 ساعت و نیم عقب تر از آن شهر بودیم گفت نه پسرم اینجا شهری است که شما به آن می گوئید ورامین و ما می گویم مرکز شروع فتنه كه گسل ناحقي زیر آن قرار دارد.
دوست داري بريم زير زمين ببينيم چه خبره ؟ گفتم O.K كه كاشكي زبان قطع مي شد و مي گفتم NO .
خوب وقتي گفتم باشد، ایشان بدون منت و درکمال همکاری با من مثل لحظه اول که می خواست وارد فضای شهر ورامین شود یکسری داده ها و پردازه ها به سیستم اعمال نمود و تصویر دیگری سریع آمدم که بیان کننده زیر شهر ورامین می بود و شروع کرد به آموزش بنده و با زبان اشاره به من گفت من در باره گسل- بزرگی-شدت حرف می زنم و پاشو برو آن دیکشنریت و قلم کاغذ را بیاور تا معنی این لغتها را اول بفهمی بعد شروع می کنیم به تحقیق و خیلی خونسرد نشست تا رفتم و برگشت.
1- شدت زمین لرزه :
نشان دهنده قدرت لرزشهای ایجاد شده به توسط زلزله در یک نقطه
مشخص می باشد.
2- بزرگی زمین لرزه:
عددی است که مقدار و میزان انرژی آزاد شده در مرکز زمین لرزه را مشخص می کند بزرگ ترین زمین لرزه در سال 1960 در کشور شیلی اتفاق افتاد با بزرگی 5/9 درجه در مقیاس ریشتر و دومی آن که خداوند زمان و تاریخ آنرا می داند و ما فقط شاهد این امر هستیم که چنین غده سرطانی زیر شهر تهران و حومه وجود دارد.
و چیزی قریب به يا 20يا15 سال است که وقوعش به تاخیر افتاده

3-گسل:به مرز بین دو صفحه ی ناپیوستگی پوسته را گسل می نامند که دو گونه می باشد. الف: گسل نرمال و معکوس یا (شیب لغز)
ب: گسل راست گرد و چپ گرد یا ( امتداد لغز)

4-حالا نحو بوجود آمدن این زلزله چگونه رخ می دهد؟
به سبب باز شدن بستر دریای سرخ و با حرکت پهنه ی عربستان سعودی به سمت ایران آن کشور، انرژی در پوسته ایران بوجود می آید و چون ایران بخش عظیمی از خاکش و از طرفی تهران 80% خاکش بر روی نوار لرزه خیز آلپ-هیمالیا واقع گشته. البته يكي و دوتا ديگر از اين باند لرزه ي در جهان وجود دارد و این نوار جزو آن چند تا نوارهای لرزه خیز ترین مناطق جهان محسوب مي شود.و برادر دوقلوي آن از دو اقيانوس طرفين قاره آمريكا رد شده و از صحرای نوادا تا شیلی و کمی پائین تر رد شده و آخر قصه مي رسد به ژاپن و کشور ژاپن روی همان نواره ی قرار دارد و کشور آمریکا و ژاپن در این وسط از لحاظ مرکز تحقیقات و آموزش پیشتاز هستند ولیکن هرگونه تحقیقات و آموزش از کشور آمریکا نسبت به کشور ژاپن برای ما ارزشمندتر می باشد، آنهم بخاطر شرایط اقلیمی و بافت شهری کشور آمریکا با کشور ما اما تهیه تجهیزات از ژاپن.كشور ژاپن كشوري است كه وسط اقيانوس قرار دارد و هواي شرجي و بافت ساختن خانه و هر چيز ديگري با ما فرق مي كند.اما در آمريكا از صحراي نوادا تا مرز مكزيك به راحتي 4 فصل را ملاحظه كرده و اندكي بيشتر از ژاپن بافت معماريش به ما شبيه مي باشد.
او تصوير را آورد پائين و رفتيم زير زمين و با تصوير زنده واقعي 5 گسل بسيار بزرگ در شهر ري- ورامين – نارمك- ولنجك و بومهن را مشاهده کردیم و 12 گسل كوچكتر از آنها بسمت كرج.
بمن گفت اساتید زلزله نگاري كشور شما خیلی تاکید دارندکه اين زلزله توسط، فوران كردن قله دماوند بايد رخ دهد ولی اینطور زیاد به نظر نمی آید و با انجام داده ها و پردازشهای بوجود آمده هم مراحل عمل و عکس المعل انرژی پوسته ای زیر قله دماوند و هم ورامین را نشان داد ، وليکن در مرحله عکس العمل از سمت قله دوماوند نسبت به ورامین اتفاق طاقت فرسائی رخ نداد.
بعد گفت اينجا رو نگاه كن، همان ضربه موج دار را فرستاد بسمت ورامين كه به صورت انیمیشن دیدم و نفسم بند آمده بود، چون سريع با موس وقتيكه يكي يكي بر اثر انعكاس موجها، اول آن 4 تا گسل عظيم درهم ريختند و بعد بترتيب آن 12 بچه گسل و از بومهن تا 10 كيلومتر بعد از كرج را نشانم داد كه چگونه جهنم اصلي در تهران مهيا شد و چي شد. تا لحظه اي كه شر و تخريب فروكش كرد.
و بمن گفت براي اينكه بتوانيم به ادامه بحث بپردازيم بايد به صورتت آبي بپاش و برگردد. و رفتم و آمدم.
ولي هنوز زبانم بند بود، مشتي به سينه من زد و گفت تو الان براي ممكلتت قيمت بسياري داري، چون آن ترس ات بر اثر ديدن مطلبي واقعي، ولي در كامپيوتر كه ديده اي فرو كش كرده و تا هنگام مرگت ديگر نمي ترسي، بنشين خيلي واضح به سطح شهر تخريب شد هدر مانيتور نظر انداز. چي مي بيني؟ هيچي نمي فهميدم، مني كه با خاطرات زلزله رودبار-بيرجند و قائن و گذراندن دوره امداد و سوانح و خدمت داوطلبانه در عمليات 11 سپتامبر بمدت 4 ماه اصلا ترسي در وجودم نبود باز هم لال شده بودم چه برسد به جماعتي كه اصلا اين قضايا را نديدند و نمي دانند به چه تجهيزات و آرايش دفاعي از افراد نيازمند است. اگر به خواسته من اهميت ندهيد واي به آن روز لعنتي در واقع روز 5/10/82 اگر آن موج توانسته بود آن كوه خاكستري رنگي را كه در انتهاي شهر بم قرار دارد رد كند الان جمعيت تهران 1 ميليون نفر بيشتر نبود و در واقع آن روز جهنم براي تهران بود. اي انسانهاي محترم كه دهان روزه هستيد به هدفمند رساندن اين پروژه خود يك جهاد است و اگر بخواهيد بي خيال از كنارش بگذريد پس هر كس اين مطلب را مطالعه فرمودو مي توانست درخواست مرا حل كند و نكرد روزه اش را بخورد چون اين پروژه پروژه حق الناس است و بخوبي مي دانيد حق الناس يعني چي؟
اين مرد ساعتها بمن آموزش داد،در صورتيكه حقي برگردنش نداشت ولي نمي توانم درد دل خود را باز كنم.من از سال 82 زمان زمامداريدكتر نوربالا تا روزيكه جناب رياست محترم جمهور دستور انجام مانور اسكان اضطراري را صادر نمودند و انجام شد به هركي مي گفتم مرا نزد دكتر نوربالا برسانيد مي خواهم اين موضوع و را حلش را ارائه دهم مرا به تمسخر مي گرفت و نكردند و درست 7 ماه مانده بود به زلزله بم.بعد از آن همه آمدند از من حلاليت طلبيدند ولي باز مرا نزد دكتر خاتمي نبردند ولي با يك فرمان كوچك رياست محترم جمهور همه تعظيم كردند اگر جرات داشتيد با ايشان هم اينگونه برخورد مي كرديد.
مهم نيست خداوند دارد مو به مو مسائل را مي نويسد.
من كسي را ندارم وليكن هر كس توانست اين سوال مرا جواب دهد بايد برويد بسمت دانش وي ولي اگر نتوانست اين وظيفه شرعي يكايك شماست كه با انجام اين عمل ضمانتي بوجود بياوريد كه لحظه اي كه زلزله رخ مي دهد نه تنها در تهران بلكه هرجاي ايران با اين دانش جديد از ارائه آمار غير استاندارد تلفات جلوگيري بعمل آوريد.
سوال: خداي نكرده اين زلزله نيمه شب رخ مي دهد و مقام معظم رهبري در انتهاي خيابان پاستور زندگي مي كنند و قرار است از 10 كيلومتر دور تر از مهرشهركرج به ايشان برسيد و ايشان را نجات دهيد ‏، دوستاني كه در امر نجات و امدادتخصص دارند اعلام كنند در عرض چند ساعت كه ماكزيمش 96 ساعت استايشان حتي زخمي نجات دهد و به پشت ميدان عمليات مي رساند و چگونه.
بنده 90 دقيقه حال هركسي كمتر گفت بياد جلو طرح جامع خود را ارائه دهد ولي اگر از دوستان اين پرسش را خواند و نتوانست كمتر از آن جواب دهد شماره موبايل مرا به جناب شخص دكتر فقيه برساند تا با بنده تماس بگيرند تا مطالب علمي بهروز تبديل شده را به ايشان بيان كنم و فقط اين دانشبايستي در هلال احمر صورت گيرد.من در تاريخ 17/4/1390 ذره اي از دانش خود را گفتم ولي اگر كسي گوش نكرد همگي زير آوار كه منتظر تيم نجات هستيم و چنين خيري اتفاق نخواهد افتاد با مرور مطالب بنده زنده بگور مي شويم ديگر دوستان خود مي دانند و بس.خداوند لحظه اي ما را بحال خودمان رها نكند.آمين
شماره تماس 09353316089 اگر جناب آقاي دكتر فقيه مايل به ملاقات نبودند بايستي با شخصرياست محترم جمهور ملاقات نمايم كه رئيس شورايعالي ستاد بحران مي باشند.
دوستان بفكر باشيد من 8 ساله مي خواهم ملاقاتي داشته باشم ولي چون پشت ندارم مرا معلق نگه داشتند.نكنه بگم خدا خسته شدم تمامش كن.
نوشته شده توسط مرتضي در تاریخ ۱۳۹۰/۵/۱۸

‫واقعا که چقدر سطح فرهنگ در ایران پایین است،اخه یکی به اقایی که زنا را باعث زلزله میداند بگوید در کشورهای اروپایی که همه زناکارند چند بار زلزله در انگلیس،فرانسه،هلند،المان و غیره رخ داده است؟
نوشته شده توسط reza در تاریخ ۱۳۹۰/۵/۱۷

این قدر همه چیز را ازدید علمی نگاه نکنید.طبق روایات و احادیث وقتی در شهری زنا زیاد شود آنجا زلزله می آید البته که دانشمندان هنوز راطبه بین فحشا و زلزله را پیدا نکرده اند ولی آیا با وجود این همه دنائت و پستی و گناه در تهران نباید منتظر وقوع عذاب الهی شد؟
نوشته شده توسط م در تاریخ ۱۳۹۰/۴/۲۵

ممنون .....زلزله در اطراف تهران خطر بزرگی هست که گسلهای دیگر هم فعال بشن یه بحرانبین المللی رخ مید5 چوناستانهای معینتهرا2هم در گیر زلزله در شهر خود میشوند...
نوشته شده توسط میلاد صمیمی نعمتی در تاریخ ۱۳۹۰/۳/۲۲
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: