امروز: ۱۳۹۸/۳/۲۶
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
مقاله پژوهشی:
 تحلیل مخاطرة گرد و غبار و روند تغییرات آن در غرب و جنوب ‌غرب ایران
حمزه احمدی - محمد باعقیده منبع :فصلنامه علمی امدادونجات
چکیده :
 

مقدمه: ایران کشوری بلاخیز است، تقریباً از40 مورد بلاياي طبیعی 31 مورد آن در کشور ایران اتفاق می‌افتد. یکی از مهم¬ترین پیامدهای ناشی از تغییر اقلیم طی سال¬های اخیر افزایش وقوع مخاطرة گرد و غبار است که به‌ صورت مستقیم و غیرمستقیم بخش‌های مختلف جوامع را تحت تأثير قرار داده است. افزایش بیماری¬های تنفسی، اختلال در حمل‌ونقل زمینی و هوایی، تخریب زیست‌‌محیطی، آلودگی محصولات کشاورزی و تراکم شدید در مراکز درمانی از اثرات شدید وقوع این مخاطره محسوب می‌شود. با توجه به اهمیت این مخاطره، این مطالعه با هدف بررسی توزیع زمانی رخداد پدیدة گرد و غبار به‌ صورت ماهانه، فصلی و سالانه و تعیین روند تغییرات آن و ارائه راهکارهایی برای مقابله و سازگاری با این پدیده، متناسب با شرایط موجود تدوین ‌شده است.
روش¬: پژوهش حاضر از نظر نوع تحقیق، کاربردی و از نظر روش تحقیق، توصیفی- آماری محسوب می¬شود. جامعة مورد پژوهش غرب و جنوب¬ غرب ایران را در بر می‌گیرد. برای این منظور داده‌های ماهانه و سالانه روزهای گرد و غباری 11 ایستگاه هواشناسی همدید واقع در منطقة مورد مطالعه از سازمان هواشناسی کشور تهیه و استخراج شد، سپس با بررسی آمار مربوطه در محیط نرم‌افزار Excel مجموعة داده‌ها برای دورة آماری مشترک 23 ساله در بین کل ایستگاه‌های مورد مطالعه تنظیم گردید. مجموعة داده‌ها با شاخص¬های آمار توصیفی و روش ناپارامتریک من- کندال ارزیابی شد.
یافته‌ها: بحرانی¬ترین وضعیت مخاطرة گرد و غبار در جنوب غرب ایران رخ می¬دهد. ماه‌های گرم سال، تیر و مرداد، شدیدترین زمان رخداد این پدیده محسوب می¬شوند. بازة زمانی شش ماهه از آوریل (فروردین) تا سپتامبر(شهریور) زمان شروع و اوج تدریجی روزهای گرد و غباری است. فصل بهار در منطقة غرب و فصل تابستان در جنوب ¬غرب بیشترین رخدادها را‌ دارند. با توجه به شرایط جغرافیایی و ساختار طبیعی منطقة مورد مطالعه، رخداد روزهای گرد و غباری یکسان نيست و از شمال به جنوب فراوانی رخداد آن افزایش پیدا می‌کند. در مقیاس سالانه و ماهانه روند افزایشی و کاهشی معنا‌داری در رخداد پدیدة گرد و غبار مشاهده نگردید، فقط در ایستگاه اهواز روند افزایشی معنادار در سطح 95 درصد اطمینان وجود‌ دارد.
نتیجه‌گیری: این پدیده از اواسط فصل بهار تا اواسط پاییز با شدت و ضعف مختلف مناطق غرب و جنوب غرب کشور را در برمی‌گیرد. افزایش تدریجی رخداد این پدیده از ماه مارس (اسفند) شروع مي‌شود و شدت آن به ماه جولای (تیر) می‌رسد. بازة زمانی طولانی از رخداد این پدیده در طول سال و نبود روند افزایشی و کاهشی معنا‌دار در تغییرات درازمدت وقوع آن، بحران این پدیده را برای سازمان‌های مرتبط با بلایای طبیعی در اولویت قرار مي‌دهد و نيز اجرای برنامه‌های مدیریتی مقابله با آن را ضروری‌ می¬سازد. شناخت از رفتار این پدیده و توزیع زمانی آن در بخش قبل از بحران به‌ منظور اجرای برنامه‌های پیشگیری به خصوص در حوزة سلامت حائز اهمیت است.

 متن کامل مقاله رادراینجا مطالعه فرمایید
 
تاريخ: ۱۳۹۳/۱۲/۱۰

نظر کاربران
بسيار خوب
تشكر
نوشته شده توسط dehghanpour در تاریخ ۱۳۹۷/۴/۱۸

برای دریافت متن کامل مقاله سیستم eror داد.لطفابررسی کنید
نوشته شده توسط زارعی در تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: