امروز: ۱۳۹۸/۳/۲۶
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
قبادی دانادرگفتگوباروزنامه جام جم:
 آموزش وفرهنگ سازی ؛کلیدمقابله بابحران
جمعیت هلال احمر ایران را می‌توان بزرگ‌ترین نهاد بشردوستانه غیردولتی در کشور به حساب آورد که از وجهه جهانی بالایی نیز برخوردار است. در ذهن اغلب ما تا وقتی اسم هلال احمر می‌آید یاد امداد و نجات می‌افتیم، اما این جمعیت، وظایف بسیار زیاد و متنوعی دارد که فقط یکی از آنها، امداد و نجات است.
به طور مثال در همین ماه رمضان، سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با طرح همای رحمت، در حال توزیع اقلام غذایی بین نیازمندان و اقشار آسیب پذیر است یا سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر، مسئول تامین داروهای ضروری است تا بیماران خاص و صعب العلاج، با کمبود دارو مواجه نشوند. در این بین، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر را می توان دروازه ورود افراد به جمعیت هلال احمر به حساب آورد. بیش از یک میلیون نیروی انسانی شامل کودک ۵ ساله تا جوان ۲۹ ساله در این سازمان عضویت دارند و در حوزه های امدارسانی و کمک های اولیه، انجام فعالیت های داوطلبانه، فرهنگ سازی و آموزش برای پیشگیری از انواع آسیب های اجتماعی همزمان هم آموزش می بینند و هم در این حوزه ها اقدام می کنند. این نیروها تا بیست و نه سالگی در سازمان جوانان حضور دارند و بعد از آن، در صورتی که تمایل داشته باشند می توانند تا پایان عمر، جذب سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر شوند، اما مشکل اینجاست که شمار زیادی از این نیروها بعد از ۲۹ سالگی وارد سازمان داوطلبان نمی شوند و در واقع از بدنه جمعیت هلال احمر جدا می شوند. نباید از خاطر برد که بزرگ ترین سرمایه این جمعیت نیروهای انسانی فداکار و آموزش دیده است و اگر قرار باشد این نیروها به هر دلیل هلال احمر را ترک کنند، اهداف خیرخواهانه این جمعیت هم براحتی محقق نخواهد شد. با دکتر وحید قبادی دانا، رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر درباره این دغدغه و سایر فعالیت های این سازمان مردم نهاد، گفت وگویی کرده ایم که در پی می آید.

اســاس کار جـمعـیت هـلال احـمر جذب داوطلب و آموزش آنها برای کمک به نیازمندان است، اما به نظر می رسد، شمار زیادی از جوانان آموزش دیده هلال احمر بعد از بیست و نه سالگی، این جمعیت را ترک می کنند. چرا باید ریزش نیرو اتفاق بیفتد، آن هم وقتی این همه زمان و انرژی صرف آموزش این جوانان شده است؟

اگر یک نیروی داوطلب جمعیت هلال احمر، انگیزه بالا داشته باشد و با هدف کمک رسانی به نیازمندان وارد این حوزه شده باشد، ریزش نیرو اتفاق نخواهد افتاد. باید در نظر داشت وقتی یک داوطلب، به دنبال هدف مقدسی در ذهن خود می گردد و به طور عمیق می خواهد به نیازمندان کمک کند، براحتی از این جمعیت بشردوستانه جدا نمی شود.

باید در نظر داشت خدمات داوطلبی یکی از اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر است. همچنین ما یک جمعیت هستیم، نه یک دستگاه دولتی و همین موضوع نشان می دهد که این جمعیت براساس جامعه شکل گرفته است.

معتقدم هر مجموعه مردمی که براساس خدمات داوطلبانه شکل بگیرد، روز به روز رویش نیرو خواهد داشت، نه ریزش. حتی اگر بظاهر در فعالیت سازمانی جمعیت، گاه احساس ریزش نیرو به ما دست بدهد، آن ریزش، واقعی نیست.

 

چرا فکر می کنید این ریزش، واقعی نیست؟ همین الان در بحث انتقال نیروی انسانی از سازمان جوانان به سازمان داوطلبان، جمعیت هلال احمر با ریزش نیرو روبه روست؟

یک نکته خیلی مهم را نباید فراموش کنید. افرادی که وارد این جمعیت می شوند، چهار هدف عمده دارند. اول تسکین آلام بشری، دوم حفظ کرامت انسانی، سوم تامین سلامت انسان ها و چهارم تلاش برای برقراری صلح و دوستی و تفاهم بین انسان ها.

با این حساب، فردی که به عنوان داوطلب جمعیت هلال احمر، با این چهار هدف وارد کارهای انسان دوستانه شده باشد، حتی اگر روزی روزگاری لباس هلال احمر را از تن بیرون کند، مطمئن باشید در پوشش کارهای دیگر، اهداف مقدس و بشردوستانه جمعیت هلال احمر را دنبال خواهد کرد.

بنابراین می بینید که این ریزش نیرو واقعی نیست، زیرا نیروهای آموزش دیده حتی در صورت خروج از هلال احمر،اهداف انسان دوستانه این جمعیت را دنبال می کنند. از سوی دیگر، شاید ریزش نیرو هم داشته باشیم، اما چون این جمعیت از دل مردم آمده، هرساله با پدیده ورود نیروهای جدید به جمعیت هلال احمر هم روبه رو هستیم.

اما نباید سرمایه انسانی یک جمعیت بزرگ مردمی به حال خودش رها شود و پس از ده ها سال آموزش، بخشی از نیروهای کارآمد و آموزش دیده از جمعیت خارج شوند.

این دغدغه کاملا منطقی است. الان نیروهای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر بعد از ۲۹ سالگی به سازمان داوطلبان منتقل می شوند و ادامه فعالیت هایشان را در این داوطلبان پیگیری می کنند. باتوجه به این که این نیروهای انسانی از یک مجموعه سازمانی خارج شوند و به سازمان دیگر می روند، باید بتوانیم در درون جمعیت هلال احمر کاری کنیم که خود نیروهای انسانی، این خروج و ورود اعضا را احساس نکنند.

در واقع به شکلی این انتقال صورت بگیرد که اعضا بین این دو سازمان دست به دست شوند؛ طوری که خروج از سازمان جوانان و ورود به سازمان داوطلبان، برای اعضا یک امری نامحسوس تلقی شود، اما می پذیریم که الان این انتقال حس می شود.

 

برنامه خاصی هم برای رفع این مشکل دارید؟

در نظر داریم که با یک همکاری بین سازمانی بتوانیم این انتقال را با کمترین ریزش نیرو انجام دهیم تا جریان انتقال نیروی انسانی در جمعیت هلال احمر، کمتر حس شود. از آنجا که بیشتر فعالیت های سازمان جوانان، جنبه آموزشی دارد و سازمان داوطلبان، وظیفه سازماندهی خیران را بر عهده دارد، برنامه ریزی کرده ایم که با هماهنگی و تعامل بیشتر با یکدیگر این انتقال نیروی انسانی با ریزش همراه نباشد.

هم اکنون سازمان جوانان جمعیت هــلال احــمر در مدارس، دانشگاه ها محلات، روستاها، عشایر و بسیاری نقاط دیگر پایگاه دارد، اما خیلی از مردم چندان با وظایف این کانون ها آشنایی ندارند. اگر کسی بخواهد وارد جمعیت هلال احمر شود چه اقدامی باید انجام دهد و اصلا وظایف این کانون ها چیست؟

در حال حاضر فعالیت های مختلف مبتنی بر آموزش های تخصصی و پایه در سازمان جوانان انجام می شود، طبیعی است افرادی که به عنوان داوطلب وارد جمعیت هلال احمر می شوند، برای این که بتوانند اثربخشی بهتری داشته باشند، بایستی آموزش ببینند.

بدیهی است ما تمایل داریم انباشت تجربیات برای همه اعضا اتفاق بیفتد. یعنی آنها بتوانند تجربیاتی که چه در زمینه دانش و آگاهی و چه در زمینه مهارت کسب کرده اند، به دیگران نیز انتقال بدهند تا هم افزایی در تجربیات نیروهای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، اتفاق بیفتد.

بر این اساس، در سازمان جوانان، فردگرایی و عملکرد فردی جای خودش را به عملکرد جمعی و کار تیمی داده است. به همین دلیل، سازماندهی نیروها در سازمان جوانان در قالب کانون ها انجام می شود. کانون،پاتوق و محل گردهمایی اعضاست تا در شرایط حاد بتوانند با همدیگر، کار جمعی را شکل دهند و نقش پذیری اجتماعی را با هم تمرین کنند.

در کانون فردی به عنوان دبیر انتخاب می شود و تعدادی هم اعضای شورای اجرایی می شوند که این افراد نیز باید توسط اعضا انتخاب شوند. بنابراین می بینید که یک مسیر مدنی در شکل دهی کانون ها طی می شود و اعضا بر فعالیت های دبیر و اعضای شورای اجرایی، نظارت دارند. دبیر و اعضای شورا هم باید بتوانند خواسته های اعضا را مدیریت کنند و در حقیقت باید قادر باشند اعضا را برای فعالیت های عام المنفعه بشردوستانه و امدادی آماده کنند. بر این اساس، در سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، فردگرایی جای خودش را به کانون گرایی داده است و همه افراد زیر ۲۹ سال می توانند به این کانون ها مراجعه کنند و تحت آموزش های رایگان جمعیت هلال احمر قرار بگیرند.

آیا برای همه اعضای این کانون هایی که دروازه های ورودی جمعیت هلال احمر هستند، نقش و وظیفه یکسانی تعریف شده است؟ یعنی فرض کنید دو جوان برای اولین بار به سازمان جوانان جمعیت هلال احمر مراجعه می کنند و تمایل دارند ضمن آموزش دیدن، عضو داوطلب هلال احمر باشند، آیا برای هر دوی آنها یک برنامه یکسان آموزشی در نظر می گیرید؟

در استراتژی ای که در برنامه عملیاتی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر هم تبیین شده است، برای جوانان هلال احمری، سه نقش ویژه را قائل شده ایم. یک گروه از نیروها با نام جوانان به عنوان رهبران، گروه دوم رهبران به عنوان داوطلبان و گروه سوم با نام جوانان به عنوان بهره گیران، تقسیم بندی شده اند.

جوانان به عنوان رهبران؛ یعنی جوانان هلال احمری طوری تمرین کنند و آموزش ببینند تا بتوانند مدیریت گروه های خودشان را در دست داشته باشند و حتی در آینده هم بتوانند رهبری گروه های بزرگ تر اجتماعی را در دست بگیرند.

برای این کار، این جوانان باید بتوانند توانایی بسیج نیروها، ایجاد انگیزه در افراد و بیان افق های بلند پیش رو برای انجام اقدامات گسترده تر اعضا را فراهم کنند. جوانان رهبر باید بتوانند نیازهای اعضای گروه خودشان را برای رشد بیشتر گروه، مرتفع کنند و این نقش را در فعالیت های خود تمرین کنند.

اما جوانان به عنوان داوطلبان؛ کسانی هستند که برخی خدمات اجتماعی را براساس اهداف هلال احمر، به سایر افراد ارائه می دهند. یعنی داوطلبانه برای حفظ سلامت جامعه، صلح و دوستی در جامعه، ارتقای کرامت انسانی و کم کردن درد و نگرانی های آحاد جامعه تلاش می کنند.

جوانان به عنوان بهره گیران؛ کسانی هستند که آموزش های لازم را می بینند و از آموزش ها بهره مند می شوند. این جوانان از خدمات هلال احمر برای ارتقای توانایی های خودشان بهره می برند تا بتوانند در جامعه فعالیت های موثری داشته باشند.

مثلا افرادی هستند که در اردوهای توانمندسازی سازمان جوانان شرکت می کنند، یا افرادی هم در برنامه های آموزشی شرکت دارند و از این طریق، اطلاعاتشان افزایش پیدا می کند. این جوانان در زمینه مقابله با رفتارهای پرخطر در جامعه، پیشگیری از بروز سرطان ها، کاهش تصادفات، افزایش دانش و مهارت برای ارتقای بهداشت باروری، کاهش آسیب بعد از وقوع بلایا و پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر، آموزش می بینند و همچنین از امکانات رفاهی و تفریحی جمعیت هلال احمر نیز استفاده می کنند.

به طور کلی، یک فرد عضو سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، هم می تواند بهره گیر باشد، هم داوطلب باشد و هم فعالیت خدمت رسانی به دیگران را انجام دهد. همچنین در کنار همه این فعالیت ها می تواند برای رهبری گروه نیز آموزش ببینید.

 

آیا فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و جمعیت های هلال احمر جهان می تواند برای جوانان هلال احمری ایران، برنامه ریزی کند؟

این استراتژی، یک برنامه عملیاتی است که فدراسیون جهانی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر برای همه کشورهای عضو، تدوین کرده است. این نهضت تقریبا از حدود ۱۵۰ سال پیش شروع شد و تقریبا از سال ۱۸۵۹ میلادی بعد از جنگ بین فرانسه و اتریش شکل گرفت و کمیته امداد زخمیان هم از همان موقع تشکیل شد. سابقه جمعیت هلال احمر در کشور ما به حدود ۹۳ سال پیش برمی گردد. در سال ۱۳۰۱، هلال احمر ایران تحت عنوان شیر خورشید سرخ شکل گرفت که بعد از انقلاب اسلامی، به عنوان هلال احمر تغییر نام داد. در سراسر دنیا، ۱۸۹ کشور عضو این نهضت هستند که ۱۵۵ کشور تحت عنوان صلیب سرخ و ۳۴ کشور هم تحت عنوان جمعیت هلال احمر فعالیت می کنند.

درست است که برنامه های ما منطبق و همگام با سیاست های کلی این فدراسیون جهانی است، اما در سطح ملی نیز برنامه های خاص خود را دنبال می کنیم.

مثلا برخی چالش های پیش روی جوانان در سطح ملی و بین المللی بررسی شده است و ما هم براساس اسناد بالادستی مثل سند چشم انداز توسعه، اساسنامه جمعیت هلال احمر و بعد از آن هم اسناد مربوط به فدراسیون بین المللی، سند ساماندهی امور جوانان و منشور تربیتی نسل جوان که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است را در جلسات متعدد بررسی کردیم و موفق شدیم بر این اساس، برنامه پنج ساله را برای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر تبیین کنیم.

طی این برنامه، راهبردها و راهکارهای موردنظر براساس این اسناد بالادستی تبیین و محور فعالیت ها نیز تعیین شده است مجموعه این فعالیت ها، توجه به اسناد بالا دستی و آموزش به جوانان و کارشناسان مختلف سازمان جوانان، برنامه عملیاتی ما را تشکیل می دهد. البته این برنامه عمل، سال به سال بررسی می شود. یعنی ما برنامه عملیاتی سال ۹۳ را در پایان سال ۹۲ آماده کردیم و فعالیت های سال ۹۴ را هم براساس برنامه عملیاتی سال ۹۳ شکل داده ایم.

 

با وجود همه اقدامات آموزشی که در سازمان جوانان جمعیت هلال احمر انجام می شود، همچنان بسیاری از جوانان کشور نحوه مقابله با آسیب های اجتماعی و حوادث مختلف را نمی دانند. به همین دلیل، آیا نباید آموزش ها با شرایط امروز جوانان ایرانی تطابق داشته باشد تا خروجی بیشتری را شاهد باشیم؟

هدف نهایی ما این است به شرایطی برسیم که چالش های موجود در برابر جوانان، کمرنگ و کمرنگ تر شود. وظیفه ما جلب مشارکت موثر جوانان و آموزش و تربیت آنها برای آماده سازی برای انجام فعالیت های عام المنفعه، بشردوستانه و امدادی است.

وضعیت مطلوب ما شرایطی است که جوان ایرانی، جوانی باشد که فقط به خودش فکر نکند، بلکه به دیگران هم بیندیشد. یعنی باید بتوانیم ایثار و فداکاری و گذشت را در جوانان نهادینه کنیم.

همان طور که در هشت سال دفاع مقدس دیدیم که جوانان ما از زندگی شان گذشتند، جانشان را در طبق اخلاص گذاشتند و اوج ایثار و فداکاری را در جوانانمان دیدیم، می خواهیم همان جوانان الگوی جوانان امروز هلال احمر باشند. کار در هلال احمر، فعالیتی داوطلبانه است و افراد در پی هیچ گونه منفعتی نیستند و صرفا برای رضای خدا فعالیت می کنند؛ یعنی در راس همه فعالیت ها، خدامحوری قرار دارد. همچنین یکی از اهداف بلندمدت هلال احمر، موضوع انسانیت است و دغدغه های انسانی، مخاطب فعالیت های ما.

هر انسانی فارغ از عقیده، رنگ، نژاد، ملیت و قومیت باید مشمول حمایت های جمعیت هلال احمر باشد.

اما با این حال، با شما هم عقیده هستم که باید همیشه آموزش ها بروزرسانی شود تا خروجی بیشتری داشته باشد. به همین منظور دقت کردیم و دیدیم با توجه به این که اولین عامل مرگ و میر در کشور ما، بیماری های قلبی ـ عروقی، عامل دوم تصادفات و عامل سوم ابتلا به انواع سرطان است، در نتیجه بسیاری از برنامه های آموزشی ما هم بر مبنای پیشگیری از ابتلا به همین بیماری ها شکل گرفته است.

هم اکنون دنیا هم به این سمت می رود که حتی از عواملی هم که در آینده ممکن است بار زیادی به جوامع تحمیل کند، پیشگیری شود.

مثلا ظهور اعتیاد، مصرف مواد مخدر و روان گردان و وجود بیماری های نوپدید ـ که در راس آنها ایدز قرار دارد ـ زنگ خطری است که نشان می دهد باید آموزش ها به سمت مهار این بحران ها باشد. البته در این زمینه هم برنامه ریزی های خوبی انجام شده است تا جامعه جوان برای پیشگیری از این معضلات اجتماعی واکسینه شود؛ اما همچنان باید این آموزش ها را گسترش و ادامه داد.

جدای از این مشکلات، این روزها مردم با مسائل مهم دیگری روبه رو هستند که با آموزش می توان با آنها مقابله کرد. تخریب محیط زیست، بحران کم آبی، بحران از هم گسیختگی خانواده، بحران همدلی در جامعه یا موضوع خودمحوری و خودخواهی اتفاق هایی است که می شود با آموزش و فرهنگسازی با آنها مقابله کرد.

ما تلاش می کنیم در این مسائل نوظهور هم تاثیرگذار باشیم. باید صادقانه بگویم هدف ما از این فعالیت ها، ارائه گزارش کار یا اعداد و ارقام نیست، بلکه به دنبال این هستیم فعالیت هایی انجام دهیم که اثرگذاری بیشتری داشته باشد تا بتواند در جهت رویارویی با چالش های موجود جامعه، موثر عمل کند.

 

چندی پیش برای مقابله با ایدز در جامعه، تفاهم نامه ای با وزارت بهداشت امضا کردید، حال پرسشم این است نوجوانی کم سن و سال که خودش در زمره جمعیت آسیب پذیر ایدز قرار دارد و خطر ابتلا به این بیماری او را تهدید می کند، چطور می تواند مانع ابتلای فرد دیگری شود؟

ما برای پیشگیری از ایدز تفاهم نامه ای با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امضا کرده ایم که بر این اساس به تربیت مربیان پیشگیری از ایدز خواهیم پرداخت. دوره های آموزش مربی و تربیت مربی را هم در سطح ملی و استانی تا پایان سال خواهیم داشت و حتی تا شش ماهه نخست امسال هم امیدواریم بتوانیم حدود ۷۵۰ مربی از میان خود جوانان در زمینه پیشگری از ایدز داشته باشیم.

در سطح کشور هم این دوره آموزشی را برای کارشناسان جوان سازمان در سطح ملی خواهیم داشت. بعد از این آموزش ها، تیم مداخلات اجتماع محور را برای پیشگری از ایدز در سطح استان ها آماده خواهیم کرد. افراد این تیم آموزش دیده با همسالان خود روبه رو می شوند و به آنها که گرفتار ایدز نشده اند، کمک و اطلاع رسانی می کنند تا بتوانند خود را در برابر خطر این بیماری حفظ کنند.

این افراد در قالب تیم ها به محل های تجمع جوانان در مراکز خرید، دانشگاه ها مراکز سیاحتی و زیارتی می روند. تا پایان امسال نیز می توانیم در زمینه تشخیص سریع ابتلا به ایدز به جوانان کمک کنیم.

اصلی ترین محور آموزش ما در این بخش، آموزش همسالان به همسالان است. یعنی مربیان ما از بین خود جوانان انتخاب می شوند و آموزش های لازم را می بینند تا همین آموزش های ضروری را به همسالان خود انتقال دهند.

معتقدیم بهترین شیوه تاثیرگذاری آموزش همسالان به یکدیگر است، زیرا آنها حرف هم را خیلی بهتر می فهمند و گفته های یک همسال، بیشتر روی دوستش تاثیر می گذارد. تاثیرگذاری آموزش همسالان در عرصه آموزش، در دنیا نیز اثبات شده است و همین شکل از آموزش می تواند به ما در پیشگیری از ایدز کمک کند.

 

در بخش آموزش امداد و نجات نیز از همین شیوه استفاده می کنید؟

در بخش تربیت مربیان امداد و نجات نیز مشابه همین روش انجام می شود. همچنین مشابه این کار را هم با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور انجام داده ایم. طبق تفاهم نامه ای که در ارتباط با پیشگیری از اعتیاد و سوءمصرف مواد مخدر امضا شد، همین شکل از آموزش ها انجام شد.

در این آموزش ها، قدم اول ما تربیت مربی است و سپس آموزش ها را به صورت آبشاری ادامه می دهیم. یعنی هر فردی که به عنوان مربی انتخاب می شود، موظف است به ۲۰ تا ۳۰ نفر دیگر هم آموزش بدهد و به همین ترتیب، آموزش آبشاری انجام می شود.

ما در زمینه آموزش های آبشاری در طرح ایمنی سلامت مسافران نوروزی در اسفند سال گذشته نیز تجربه خوبی داشتیم. در این طرح هزار مربی آموزش دیده برای ترسیم طرح ایمنی و سلامت به ۳۱ استان کشور اعزام شدند و اعضای تیم خود را آموزش دادند. به این ترتیب در طول یک ماه، ۲۰ هزار نفر از اعضا، طبق طرح آموزش های آبشاری توسط همسالان آموزش دیدند.

 

قرار نیست حقوقی به جوانان این سازمان بپردازید؟

جوانان ما بدون چشمداشت کار می کنند. البته ما تسهیلات آموزشی و رفاهی برای قدردانی در اختیارشان قرار می دهیم، ولی نیروهای فداکار ما بدون چشمداشت مالی فعالیت می کنند.

 

برنامه های هلال احمر در مدارس

در سال های دور، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، مهم ترین فعالیتش در حیطه مدارس و کار با دانش آموزان بود. در آن زمان، تنها کانون موجود در این سازمان نیز کانون دانش آموزی بود.

به دلایل مختلف، در دو سال گذشته تقریبا فعالیت های هلال احمر به صورت سازمان یافته در مدارس متوقف شده بود؛ اما طبق تفاهم نامه ای که سال ۹۳، رئیس جمعیت هلال احمر با وزیر آموزش و پرورش امضا کرد، چند اتفاق خوب آموزشی در مدارس رخ داد.

در وهله اول، مصوبه شورای عالی فرهنگی احیا شد. طبق این مصوبه، چهار تشکل رسمی اجازه فعالیت در مدارس دارند. این تشکل ها شامل انجمن اسلامی دانش آموزان، بسیج دانش آموزی، سازمان دانش آموزی وابسته به وزارت آموزش و پرورش و سازمان جوانان هلال احمر هستند. بر این اساس، شورای هماهنگی تشکل های دانش آموزی در مدارس استان های مختلف شکل گرفت و به دنبال آن در بسیاری از استان ها نیز هم اکنون این شورا شروع به فعالیت کرده است.

بر این اساس، کانون های دانش آموزی هلال احمر در سطح مدارس شکل گرفت و همچنین در مجموعه های پیش دبستانی نیز این کانون ها با عنوان کانون غنچه های هلال تشکیل شد. در گذشته، جمعیت هلال احمر فقط مهدهای کودک را تحت پوشش داشت؛ اما از امسال کانون غنچه های هلال در مجموعه های مراکز پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش نیز شکل گرفته است.

علاوه بر آن، این جمعیت با اجرای طرح دادرس (دانش آموز آماده در روزهای سخت) تلاش می کند با آموزش احیای قلبی ـ عروقی، بانداژ، آتل بندی، اسکان اضطراری، حمل تخصصی و اطفای حریق، آموزش های لازم را به دانش آموزان ارائه کند تا دانش آموز بتواند در مواقع بحران، جان خود و همکلاسی اش را نجات دهد.

در این طرح، سال گذشته حدود ۶۰۰ هزار دانش آموز تعلیم دیدند و خود را برای روزهای سخت آماده کردند.

اگرچه این آموزش ها هنوز در همه مدارس کشور اجرا نشده است، اما نفس اجرای این آموزش ها می تواند تاثیر مثبتی در آمادگی دانش آموزان و خانواده هایشان داشته باشد تا در مواقع خطر توانمند باشند و بتوانند در شرایط اضطراری از جان خود و دیگران محافظت کنند.

همچنین این جمعیت در مدارس هم مانورهای زلزله برگزار می کند و البته این مانورها بیشتر جنبه آمادگی دارد؛ یعنی در این طرح های آموزشی، تیم های دانش آموزی با هم به رقابت می پردازند و از این طریق، دانسته هایشان را برای مقابله با زلزله ارتقا می دهند.

هدف کلی از مجموعه آموزش های سازمان جوانان هلال احمر در مدارس این است که در دانش آموزان، زمینه ای ایجاد شود که در حوزه فعالیت های بشردوستی و عام المنفعه فعال تر شوند و همچنین آموزش های لازم را در زمینه امداد و نجات کسب کنند.

این آموزش ها باید دانش آموز را به سمتی بکشاند تا دانش آموز به نیازمندانی که در سطح مدرسه وجود دارد، چه در زمینه مالی و چه درسی کمک کند. در واقع، هدف این است که دانش آموزان به افرادی تبدیل شوند که فقط به آرامش خود فکر نکنند، بلکه به نیاز نیازمندان جامعه هم بیندیشند و برای رفع مشکلات آنها قدمی بردارند.

 

لزوم افزایش نیروهای صف در هلال احمر

یکی از عمده انتقاداتی که به جمعیت هلال احمر وارد می شود این است که تعداد نیروهای ستادی این جمعیت در مقایسه با نیروهای در صف آن بیشتر از حد نیاز است، در حالی که نیاز امروز این جمعیت، افزایش نیروهای عملیاتی است که در میدان حادثه حضور داشته باشند.

برای مدیریت و ساماندهی فعالیت های داوطلبانه اعضای جمعیت هلال احمر، ستادی در این جمعیت شکل گرفته است تا فعالیت های اعضا را ساماندهی و مدیریت کنند. طبیعی است که صف و ستاد در همه سازمان ها باید نسبت منطقی و استانداردی با یکدیگر داشته باشد؛ نسبت منطقی و استانداری که به طور کلی مطرح می شود این است که ۶۰ درصد اعضای یک سیستم باید در صف قرار گیرند و ۴۰ درصد در ستاد باشند، اما هم اکنون این نسبت در جمعیت هلال احمر تقریبا برعکس است.

البته این اتفاق شامل همه سازمان های زیرمجموعه هلال احمر نمی شود. مثلا سازمان جوانان جمعیت هلال احمر از این قضیه مستثناست. در ستاد سازمان جوانان جمعیت هلال احمر حدود ۱۰۰ نفر پرسنل وجود دارد، در حالی که این افراد، حدود یک میلیون عضو را در سراسر کشور سازماندهی می کنند.

اما به طور کلی، این جمعیت باید به سمتی پیش برود که نیروهای در صف هلال احمر افزایش پیدا کند. برنامه ریزی بهتر و ایجاد انگیزه در نیروها برای حضور در میدان عملیات می تواند نیروهای در صف این جمعیت ملی را افزایش دهد.

 

منبع روزنامه جام جم
گزارشگر: امین جلالوند

تاريخ: ۱۳۹۴/۴/۱۰

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: