امروز: ۱۴۰۰/۷/۲۵
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
نگاهی به اختلالات استرس زا بعد از وقوع سوانح:
 گریز از مواجهه با حادثه
وقتی زمین می لرزد، سیلاب به راه می افتد، خانه ای آتش می گیرد و شهری خراب می شود، در کنار خسارات مالی و جسمی ناشی از آن، اتفاقات تلخ دیگری نیز رخ می دهد که سویه دیگری از تلخی سانحه را بر ما آشکار می کند.

به گزارش بحران نیوز، آسیب های روحی و روانی ناشی از حادثه یکی از موضوعاتی است که در مباحث مربوط به مدیریت بحران در مورد احتمال وقوع آن پس از هر رخداد فاجعه آمیزی هشدار داده می شود. این که بعد از زلزله، بعد از خسارت، بعد از خرابی و آوار و سیل، بخشی از بازماندگان با غم ناشی از حادثه تنها می مانند و این غم در مواردی منجر به بیماری های روحی و روانی می شود. به گفته روانشناسان این نوع اختلال، به عنوان یکی از عوارض شناخته شده پس از وقوع حوادث، اختلال استرس پس از سانحه نام دارد.

حادثه استرس زا

دکتر سید عباس موسوی رئيس دانشگاه علوم پزشكي شاهرود و متخصص روانپزشکی  با اشاره به این نکته که به طور متوسط در یک جامعه معمول 8 و 6 دهم درصد از افرد ممکن است با اختلال استرس پس از سانحه مواجه شوند، می گوید:« عوارض معلولیت های ارتوپدی شایع ترین و عوارض عصب شناختی تأثیرگذارترین نوع از نظر شدت و دوره زمانی است و آثار دیرپای روانی، عصبی ناشی از بلایا می تواند به طرق مختلف افراد را درگير کند. به عنوان مثال  اختلال استراس‌زاي پس از حادثه (PTSD=Post Traumatic Sterss Disorder) از جمله معلولیت های روانی است که در پی مواجهه با عامل فشار آسیب زای مثل جنگ، بلایای طبیعی، آتش سوزی وامثال اينها وجود می آید. شیوع این اختلال در مردان ۵/۰ درصد و در زنان ۲/۱ درصد تخمین زده می شود. ظهور PTSD در هر سنی ممکن است رخ دهد.»

وی درباره عوامل موثر در بروز PTSD می افزاید :« بروز PTSD با آسيب‌هاي فيزيکي و نيز مرگ يکي از اعضاي خانواده که با قرباني رابطه نزديکي داشته، خاکسپاري در جريان زلزله و شاهد مرگ افراد بودن در حادثه مرتبط است.»

در این وضعیت فرد حتما باید با یک حادثه استرس زا که بیش از حد توان یک انسان معمولی است برخورد کند. حادثه ای که یا به صورت جدی مرگ آور باشد و یا این که بتواند مشکلات جسمی ایجاد کند و تهدید کننده حیات باشد.

دکتر موسوی در این زمینه توضیح می دهد: « بعد از این که فرد با حادثه برخورد کرد ، ممکن است  که در تجربه های مجدد آن حادثه به یاد بیاورد . یعنی دوباره  احساس کند که الان هر لحظه ممکن است زلزله و سیل رخ دهد. در چنین مواقعی فرد از برخورد با این حالات اجتناب می کند و از حضور در مکان هایی که آن حادثه را به او یادآوری می کند گریزان می شود.حتی  ممکن است به دلیل استرس  زیادی  که در اثر آن سانحه به وجود آمده محل زندگی اش را ترک کند.»

تاثیرت اختلال

وی تاثیرات این اختلال یادآور می شود:«در این مواقع فرد مشکلاتی از نظر هیجانی پیدا می کند.  این مشکلات ممکن است که در عملکرد او  تاثیر  بگذارد. این آدم ظاهرا زنده مانده  و از ان سانحه جان سالم به در برده، اما هیچ عملکردی  شغلی ندارد و روابط خانوادگی اش دچار اشکال می شود. یکی  دیگر از علائم بالینی که این بیماران پیدا می کنند ، این است  که به آینده امیدوار نیستند و برای آن برنامه ریزی نمی کنند. ریسک خودکشی و مصرف مواد مخدر در بین آنها بالا می رود و یک  حالت برانگیختگی دارند که صدای کوچک هم باعث واکنش آنها می شود .»

اهمیت اطلاع رسانی

این متخصص با اشاره به این که این علایم باید بیش از یک ماه ادامه پیدا کنند که ما به آن اختلال استرس پس از سانحه بگوییم، بر لزوم برنامه ریزی در زمیه اطلاع رسانی پس از حادثه تاکید می کند و  ادامه می دهد: « مديريت چگونگي اطلاع رساني در بحران ها بسيار مهم است. در برنامه ريزي اطلاع رساني در بحران نبايد فقط به اعلام واقعه متمركز شد، بلكه باید به جنبه هاي اطلاع رساني  وقايع و سوانح توجه کرد وديدگاه صاحب نظران رشته هاي مختلف را مد نظر قرار داد.»

تاريخ: ۱۳۹۴/۷/۲۴

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: