امروز: ۱۳۹۷/۱۱/۲
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
به نقل ازشهروند:
 «درگیر» با زلزله؛ از نزدیک
تهران گردی احمد مسجدجامعی دیروز کمی متفاوت و با حضور در تعدادی از مراکز مسئول در برابر زلزله تهران برگزار شد
مقصد تهران‌گردي احمد مسجدجامعي، عضو شوراي شهر تهران اين‌بار مراکز درگیر بازلزله تهران بود كه همراه با علي اعطا، سخنگوي شوراي شهر تهران انجام شد. آنها در ابتداي مسير به مركز مديريت بحران شهر تهران رفتند و در ادامه از پژوهشکده علوم زمین بازديد كردند. البته هركدام از افرادي كه در اين بازديد ميزبان بودند حرف‌هايي براي گفتن داشتند؛ مثل كمبود تجهیزات براي پيش بيني زلزله ١٠ ثانيه قبل از وقوع آن در تهران، وجود ۲۳۰۰ مکان امن برای پایتخت‌نشینان در زمان زلزله و لزوم شناسايي آن و خطراتي چون زلزله، فرونشست و گردوغبار تهران. احمد صادقي، رئيس سازمان پيشگيري و مديريت بحران شهر تهران يكي از افرادي بود كه در محل اين سازمان درباره وضعيت و امكانات شهر تهران در برابر زلزله توضيحاتي داد: «بايد همه سازمان‌ها برای پیشگیری از زلزله تهران همكاري كنند، باید سامانه هشدار سریع زلزله نصب شود، چرا که در دنیا این سامانه‌ها نصب شده و می‌توانیم فاصله امواج پی و اس را اندازه‌گیری کنیم تا ١٠ ثانیه قبل از زلزله را متوجه شويم. » او درباره دوران اصلاحات حرف زد كه موضوع زلزله از همان زمان به صورت جدي در دستور كار قرار گرفت: «در آن زمان آقای عارف مأموریت پیدا کرد که درباره مخاطرات لرزه‌خیزی تهران با موسسات موفق دنیا که مطالعاتی دراین‌باره انجام داده‌اند، قرارداد همکای به امضا برساند بنابراين در اواخر دهه هفتاد معاون عمرانی وقت تهران با مرکز جایکا قرارداد همکاری امضا کرد تا میزان خطرپذیری شهر تهران مشخص شود؛ طرحي كه ‌سال ٨١ براساس مطالعات جایکا تصویب شد. »
جایکا بر مبناي مطالعات سه آيتم را براي اقدامات لرزه اي مشخص كرد و صادقي توضيحاتي درباره آن داد: «براساس این مطالعات می‌توانستیم در یک بازه ١٢ ساله تلفات و خسارات را در سه مرحله تا ٩٠‌درصد کاهش دهیم که اگر اجرا می‌شد، ‌سال گذشته یعنی ٩٥ پایان می‌یافت اما اعتبار اين مطالعات ‌سال گذشته منقضي شد. بنابراين‌ سال ٩٤ مکاتبه‌ای براي بروزرساني مطالعات و ارزيابي اقدامات گذشته با جایکا داشتیم که از ٢ ماه قبل بعد از سیر مسیر طولانی، تفاهمنامه با جایکا در دستور کار قرار گرفت و احتمالا خروجی مطالعات اولیه در خرداد‌ سال ٩٨ به نتیجه خواهد رسيد. »
او اين را هم گفت كه ٥٠ پروژه مشخص شده که مطالعات براساس آنها صورت گیرد و ٥٠ پروژه اولویت‌دار ازجمله مقاوم‌سازی بافت فرسوده، سیستم سریع آموزش، داشتن یک مرکز فرماندهی واحد، مدیریت جامع محور و. . . در دستورکار قرار گرفت در حالي كه محور اصلی کاهش خطرپذیری، مقام‌سازی بافت فرسوده است که اصلاح آن خارج از توان یک سازمان است.
باید بر روی همه گسل‌های تهران ایستگاه‌های لرزه‌نگار داشته باشیم
شبکه شتاب‌نگاری لرزه موضوع ديگري بود كه رئيس سازمان مديريت بحران شهر تهران درباره آن حرف زد: «براساس برنامه پنج ساله شهرداری باید ٥٠ شتاب نگار نصب شود که تنها ١٤ دستگاه نصب شده است. از سوي ديگر بايد سامانه هشدار سریع زلزله نصب شود، چرا که در دنیا این سامانه‌ها نصب شده و می‌توانیم فاصله موج پی و اس را اندازه‌گیری کنیم که می‌توان ١٠ ثانیه قبل از زلزله را متوجه شد. در اين صورت با نصب آژیر، ارسال پیامک و یا از طریق شبکه‌های ارتباطی همچون تلویزیون می‌توان مردم را از وقوع زمین‌لرزه باخبر کرد و همچنين قطع‌کننده‌های آب، گاز، برق و یا از مدار خارج کردن مترو را در دستورکار قرار داد. » البته آن‌طور كه او گفته است از ‌سال گذشته قراردادهای مختلفی برای نصب قطع‌کننده‌های اتوماتیک گاز در مواقع بحران منعقد شده است و براساس برنامه‌ای که مدیرعامل گاز ارایه کرده است، تا پایان ‌سال ٩٧ باید ایستگاه فشار قوی با این امکان از مدار خارج شود: «باید بر روی همه گسل‌های تهران ایستگاه‌های لرزه‌نگار داشته باشیم. »
بودجه مديريت بحران هر‌ سال آب رفت است
احمد صادقي همچنين درباره بودجه‌هاي اين سازمان حرف زد كه از ‌سال ٨٤ كه ٨٤ ميليارد تومان بوده است حالا به ٢٣ميليارد تومان رسيده است آن هم در شرايطي كه قيمت دلار آن زمان با قيمت دلار در اين روزها قابل مقايسه نيست و بودجه كنوني سازمان مديريت بحران شهر تهران تنها صرف حقوق پرسنل می‌شود.
نقشه‌هاي جايكا براي دهه هفتاد است
در هفته‌ها و ماه‌هاي گذشته بارها مطالعات جايكا درباره ميزان آسيب‌ها به ساختمان‌هاي شهر تهران و تلفات تهران در شبكه‌هاي اجتماعي دست به دست شده است و حتي از سوي كارشناسان درباره آن صحبت شده است. در حالي كه به گفته رئيس سازمان مديريت بحران شهر تهران اين نقشه‌ها براي دهه ٧٠ است: «در آن زمان اطلاعات ناقص بود، بانک اطلاعاتی جامعی نداشتیم و جمعیت تهران کم بود. وضع دهه ٧٠ قابل مقایسه با وضع کنونی نیست چرا که ساختمان‌ها مقاوم‌تر شده و بانک‌های اطلاعاتی دقیق‌تر شده‌اند و تأمین اطلاعات درست نیست. » او درباره نقشه تخلیه امن اضطراری تهران هم گفت كه با دقت تهیه شده است: «براساس آن ٢٣٠٠ مکان امن شناسایی شده است که باید با ارایه آموزش‌های لازم به مردم یاد بدهیم که چگونه به این فضاها دست پیدا کنند و در آن مستقر شوند. »
يك دلار هزينه كنيم، ١٥ دلار خسارت را كاهش دهيم
رئیس سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران به طرح‌هاي مديريت بحران شهر تهران اشاره كرد و اين‌كه هماهنگ کردن ٨٦ دستگاه کار سختی است: «دقت داشته باشید اگر یک دلار هزینه کنیم، ١٥ دلار خسارات کاهش می‌یابد. متاسفانه در پروژه‌های شهری پیوست مطالعاتی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل دیده نشده است، تمام مطالعات انجام شده اما برای اجرای آن پول می‌خواهیم. » البته او انتقاد ديگري را هم درباره ساخت‌وساز بر روي گسل‌هاي تهران مطرح كرد كه بارها درباره آن صحبت شده است: «در ١٠‌سال گذشته هرچه توانسته‌ایم بر روی گسل‌ها ساخت‌وساز انجام شده است، سه‌سال است که ضوابط ساخت‌وساز بر روی گسل را به مرکز مطالعات مسکن ارایه داده‌ایم اما اتفاقی نیفتاده است. » صادقي كه از مديران دوره محمدباقر قاليباف است البته در آن دوران جزو يكي از ساكت ترين مديران شهري بود كه كمتر در اين زمينه اظهارنظر می‌كرد و حالا هم بعد از همه انتقادات خود گفته است كه: «بنده سال‌هاست که این حرف‌ها را می‌زنم و اینگونه نیست که حالا جرأت کرده باشم   این حرف‌ها را بزنم و در جلسات مختلف با مسئولان این حرف‌ها را زده‌ ام، خیلی‌ها را هم در جلسات گفته‌ام. »
مشكلات يك شبه به وجود نيامده‌اند
رئیس سازمان مدیریت بحران شهرداری تهران از احتمال پايين فعال شدن همزمان سه گسل‌ تهران هم خبر داد و گفت كه ١٠٢ سوله بحران درحال حاضر در تهران موجود است که تعدادی از آنها در اختیار نهادهای دیگر است و باید باز پس گرفته شود: «مشکلات ما یک شبه به وجود نیامده‌اند که یک شبه حل شوند، همه باید با هم کمک کنیم تا مشکلات مرتفع شود. ما به‌عنوان مدیر بحران همیشه خود را برای بدترین حالت آماده می‌کنیم‌، مثلا وقتی می‌گوییم سه گسل تهران همزمان فعال شوند تعدادی جان خود را از دست می‌دهند اما این را باید در نظر بگیریم که احتمال فعال شدن همزمان این گسل‌ها بسیار بسیار پایین است. »
وجود ۲۳۰۰ مکان امن
برای پایتخت‌نشینان در زمان زلزله
احمد مسجدجامعي، عضو شورای شهر تهران كه درواقع بيشتر تهران گردي‌ها را مديريت می‌كند يكي ديگر از كساني بود كه درباره مكان‌هاي امن تهران حرف زد. او معتقد است كه ۲۳۰۰ مکان امن در شهر تهران در زمان بروز زلزله برای مردم وجود دارد كه البته هیچ‌کدام از مردم این مکان‌ها را نمی‌شناسند: «این مکان‌ها باید به شهروندان معرفی شوند. هیچ برنامه منسجم و هماهنگی برای مدیریت بحران در تهران وجود ندارد، در یک لرزه بسیار کم شرایط کاملا به حالت اضطراری تبدیل شد و این یعنی دستگاه‌های اجرایی باید آماده‌تر باشند.» مسجدجامعي معتقد است كه برنامه‌ریزی‌ها نباید صرفا بر روی کاغذ باشد: «متاسفانه انسجام برنامه‌ای نداریم چرا که من در شب حادثه که در خیابان‌ها بودم، نه آتش‌نشانی و نه تیم‌های دوام را دیدم و این نشان می‌دهد که با این‌که زلزله بغل گوش ما است اما نتوانسته‌ایم در عمل انسجامی داشته باشیم. بیش از هزاران ساختمان بر روی گسل‌ها ساخته شده است که باید این مسأله مورد بازبینی قرار گیرد. در طرح جامع و تفصیلی جایی برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و عدم ساخت بر روی گسل‌ها دیده نشده است، باید در شورای شهر تهران برای تصویب لزوم پیوست مطالعات مدیریت بحران و پدافند و همچنین ایجاد ضوابط ساخت مقاوم‌سازی برای ساختمان‌هایی که روی گسل هستند داشته باشیم. »
در ادامه اين تهران گردي، مسئولان به سازمان زمین‌شناسی رفتند و در باره رفتار زمین در زلزله تهران حرف زدند. مرتضی طالبیان، رئیس سازمان زمین‌شناسی با بیان این‌که زلزله پدیده طبیعی است و نباید آن را به بحران تبدیل کنیم، گفت: «زلزله در ایران را نباید با هیچ ‌یک از کشورهای دنیا و همسایه مقایسه کنیم، چرا که شرایطمان متفاوت است. زلزله در تهران چیز عجیبی نیست، شهرهای زیادی همچون تهران، ‌تبریز و... هستند که سال‌هاست زلزله‌ای در آنها رخ نداده و در معرض خطر هستند. گسل‌های اصلی تهران در ‌سال ٥٨ شناسایی و نقشه آنها تدوین شد، البته سال‌ها این مطالعات در کتابخانه ماند و جدیدا از آنها استفاده می‌شود.» طالبیان درباره اين‌كه چرا زمین‌لرزه صدا دارد، توضيح داد: «موج اولیه زلزله یعنی از زمانی که زمین از سطح به هوا می‌رود به صوت تبدیل می‌شود.» او گفت كه ما تعداد گسل‌ها را می‌دانیم اما رفتارشان مطالعه نشده است: «در تهران در دو‌سال اخیر موضوع تعیین حریم گسل‌ها مورد توجه قرار گرفت چرا که لازم است در شهرهای بزرگ الگوی گسیختگی و نرخ جنبش مشخص شود تا شاهد کاهش خطرات باشیم.» طالبيان در پاسخ به سوالی درباره این‌که چرا زلزله عمدتا در هنگام شب رخ می‌دهند، هم توضيح داد: «مطالعات نشان داده است که در فصل پاییز و بهار زلزله بیشتر رخ می‌دهد.»
برج‌های اصلی تهران
 بر روی گسل‌ها بنا شده است
رئیس پژوهشکده علوم زمین هم در اين بازديد درباره وضعيت برج‌هاي تهران توضيحاتي داد: «برج‌های اصلی و بزرگ تهران دقیقا روی گسل‌ها بنا شده‌اند.» صادقیان درباره ویژگی‌های زمین شناسانه کشور ایران و وضع و اطلاعات زلزله‌هایی که در ایران رخ داده‌اند هم گفت: «برج‌های اصلی و بزرگ تهران دقیقا روی گسل‌ها بنا شده‌اند، چراکه یک گسل سنگ‌های محکم را به سوی روی زمین هدایت می‌کند و چون برای ساخت برج‌ها خاک منطقه را آزمایش می‌کنند به این نتیجه می‌رسند که محل خوبی را برای ساخت برج انتخاب کرده‌اند.» او معتقد است كه غیراز زلزله دو خطر دیگر تهران را تهدید می‌کند، یکی از این دو خطر بزرگ فرونشست زمین است که یک خطر پنهان محسوب می‌شود و رصدهای ما نشان می‌دهند، درحال پیشروی به سمت شرق و مرکز تهران است: «خطر بعدی گردوغبار در شهر تهران است و ما درحال تشخیص منابع گردوغبار هستیم که البته علتش برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی است. اطراف شهر تهران رسوبات نرم‌دانه‌ای داریم که با کوچکترین جریان هوا بلند می‌شوند و به داخل پایتخت می‌آیند.»
آمادگی تهراني‌ها
در برابر حوادث تنها ١٠‌درصد است
ادامه اين بازديد در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر انجام شد. شاهین فتحی، رئیس این سازمان گزارشي درباره وضع لجستیکی و امدادی این سازمان ارایه كرد: «در دهه ٨٠ بعد از مطالعات جایکا مدیریت بحران متولی بحث تهران شد اما هلال‌احمر تهران نیز پایگاه‌های درون و بیرون شهری ایجاد کرد که شش پایگاه اقماری در ١٥ هکتار مساحت تعبیه شد که به پوشش امدادگران در زمان حادثه می‌پردازد. برای مدیریت امدادرسانی در زمان زلزله، استان‌های اطراف را به‌عنوان استان‌های معین انتخاب کرده‌ایم.  استان‌های معین با شناخت محلات و فضای تهران تمام اطلاعات را در اختیار دارند تا در زمان بروز حادثه به کمک بیایند.» او گفت كه تاکنون هفت مانور سراسری در هلال‌احمر برگزار شده و دستگاه‌های مختلف هم طبق وظایف خود مانور تمرینی می‌دهند: «متاسفانه در زلزله‌های اخیر شاهد بودیم که برخی از هموطنانمان مصدوم شدند که این نشان‌دهنده آن است که هموطنانمان باید آموزش بیشتری ببینند. ‌سال ٩٣ مطالعاتی در مورد آمادگی تهرانی‌ها انجام شد، بررسی‌ها نشان داد اغلب تهرانی‌ها نسبت به شرایط پیرامونی اطلاع درستی ندارند و فکر می‌کنند تصادفات بالاترین حادثه‌ای است که می‌تواند آنها را درگیر کند.»
او ميزان آمادگی تهراني در برابر حوادث را تنها ١٠‌درصد دانست: «طبق قانون، هلال‌احمر وظیفه جستجو، نجات، اسکان و تغذیه اضطراری را در حادثه تهران دارد و طبق قانون، شهرداری متولی است سناریوهای زیادی را می‌توان در مورد زلزله تهران ترسیم کرد، اما باید بگوییم که در مورد حادثه بزرگی همچون زلزله تهران کمبودهایی داریم که باید مرتفع شود.»
همچنين اعضاي شورا و تهران گردان در ادامه به ستاد فرماندهی آتش‌نشانی، مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران و سوله مدیریت بحران مستقر در پارک لاله رفتند.
تاريخ: ۱۳۹۶/۱۰/۹

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: