امروز: ۱۳۹۷/۱۱/۲
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
«شهروند» از همایش کاربردی مدیران ستادی و عامل استا:
 درس آموخته‌های زلزله کرمانشاه
پیوندی: مردم «هلال» را پناهگاهِ خود می دانند زلزله یک بحران مقطعی و کوتاه مدت نیست،باید از این اتفاق درس بگیریم
دومین همایش کاربردی مدیران ستادی و عامل استان‌های جمعیت هلال‌احمر با موضوع بررسی زلزله کرمانشاه و با حضور رئیس جمعیت هلال‌احمر در مجتمع دارویی‌-‌درمانی هلال ایران برگزار شد. به گزارش «شهروند» در این همایش ٨ کارگاه‌ تخصصی برگزار و ابعاد مختلف زلزله کرمانشاه بررسی و آسیب‌شناسی شد؛ کارگاه‌هایی ازجمله آسیب‌شناسی، امداد‌و‌نجات؛ تعامل با سایر اعضای ستاد بحران و نهاد بین‌المللی؛ آسیب‌شناسی، بررسی اسکان اضطراری، توزیع دفترچه و اقلام؛ حرکت‌های داوطلبانه و مشارکت‌های مردمی؛ آسیب‌شناسی، درمان اضطراری؛ آسیب‌شناسی، حمایت‌های روانی؛ آسیب‌شناسی، آموزش همگانی و اطلاع‌رسانی و آسیب‌شناسی، الزامات تداوم خدمت‌رسانی. در مراسم اختتامیه نیز جمع‌بندی کارگاه‌ها صورت گرفت.
بدون امکانات «امدادرسانی» سخت می‌شود
مراسم افتتاحیه این همایش صبح روز پنجشنبه با حضور مسئولان ارشد جمعیت هلال‌احمر در مجتمع دارویی‌-‌درمانی هلال ایران برگزار شد. رئیس جمعیت هلال‌احمر در افتتاحیه ضمن تبریک ولادت امام‌حسن عسکری(ع) و یادی از درگذشتگان مظلوم زلزله‌های بم و کرمانشاه گفت: «امیدواریم برگزاری همایش بتواند اهداف هلال‌احمر را در جهت بهتری پیش ببرد. کارگاه‌های تخصصی نیز منجر به این می‌شود که مسائل را کاربردی‌تر دنبال کنیم.»
باید هر لحظه آماده مواجهه با بحران باشیم
علی‌اصغر پیوندی ادامه داد: «طلبیدن تجربه‌ها اصلی منطقی و عاقلانه است. اولین مطلبی که فکر ما را مشغول کرده بحث زلزله است. متاسفانه آسیب جدی به مردم مرزنشین کرمانشاه وارد شد و خسارات مالی و جانی بسیاری به وجود آمد. از چند جنبه می‌توان به این ماجرا نگاه کرد. کشور ما کشور پرحادثه‌ای است. از ۴۴ حادثه ۳۳ حادثه در ایران قابلیت بروز دارد. باید هر لحظه آماده مواجهه با بحران باشیم. ما اولین ارگانی هستیم که مردم انتطار دارند در سر صحنه حادثه حضور پیدا کنیم.»
عملکرد مطلوب هلال در زلزله کرمانشاه
وی افزود: «تجربه کرمانشاه تجربه قابل قبولی بود و هلال‌احمر عملکرد مطلوبی داشت. از همه جوانان، داوطلبان، امدادگران، نجاتگران و مدیران جمعیت هلال‌احمر تشکر می‌کنم که دست به دست هم دادند و با تعامل از عمق فاجعه کم کردند.» پیوندی با اشاره به نقاط ضعف و قوت در رسیدگی به زلزله‌زدگان کرمانشاه گفت: «این‌که فکر کنیم عالی و صددرصد بوده‌ایم، اشتباه است. باید دید که از چه مواردی غفلت کرده‌ایم؛ حوادث اجتناب‌ناپذیر است. باید نقاط قوت و ضعف را به دور از احساسات بررسی و نقاط ضعف را تبدیل به قوت کرد.»
مردم به هلال‌احمر اعتماد دارند
رئیس جمعیت هلال‌احمر اظهار کرد: «با همه بحث‌هایی که در روزهای اول زلزله کرمانشاه اتفاق افتاد، معلوم شد که هلال‌احمر جایگاه خوبی بین مردم دارد. کمک‌های نقدی و غیرنقدی نشان داد که مردم ما را قبول دارند و به‌عنوان یک مرجع و پناهگاه به هلال نگاه می‌کنند. باید قدر این اعتماد را دانست و روزبه‌روز آن را بیشتر کرد.»
شبکه‌های اجتماعی مجازی
 گاهی غبار بر کارهای هلال انداخت
پیوندی در ادامه عنوان کرد: «زلزله کرمانشاه اولین حادثه بزرگ بعد از فعال‌شدن شبکه‌های اجتماعی بود. متاسفانه در بعضی موارد خدمات صادقانه و شبانه‌روزی امدادگران هلال‌احمر طور دیگری نشان داده شد. باید راهکاری به دست آورد تا بتوانیم در مواقع بحران عملکرد خود را برای مردم و مسئولان تبیین کنیم تا آنها بیشتر با هلال‌احمر، اهداف و فعالیت‌هایش آشنا شوند. شبکه‌های اجتماعی مجازی گاهی غبار بر کارهای ما انداخت اما وقتی کارها مخلصانه است، خداوند غبارها را کنار می‌زند.»
توجه به امر «انسجام در امدادرسانی»
وی در ادامه گفت: «در زلزله کرمانشاه تقسیم وظیفه کردیم که مدیران عامل استان‌ها حضور پیدا کنند و کارها با انسجام پیش برود. انسجام در امدادرسانی از نقاط قوت هلال در زلزله بود. استان‌ها انبارهای امدادی خود را در اختیار کرمانشاه گذاشتند. بیش از ۱۲۰میلیارد تومان اقلام امدادی هزینه کردیم و به آن افتخار می‌کنیم. همه اینها در حالی اتفاق افتاد که با کمبود امکانات مواجه بودیم. اگر حوادث این‌چنینی ادامه پیدا کند، یک هشدار است؛ چون با این وضع و کمبودها امدادرسانی سخت می‌شود.»
باید مردم را به آرامش و آموزش دعوت کرد
رئیس جمعیت هلال‌احمر در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به ضرورت ارتباط بیشتر با مردم اظهار کرد: «باید اهداف خود را برای مردم تبیین کنیم. شاید عمق اهداف ما برای مردم شناخته نشده باشد. باید با شناخت بیشتر خدمت بهتری به مردم ارایه کرد. باید با برنامه‌ریزی دقیق بیشتر با مردم عجین شویم و آنها را به کمک بطلبیم.» وی در ادامه افزود: «زلزله در مردم ترس ایجاد کرده و این نشأت‌گرفته از حرف کسانی است که فقط دنبال ایجاد وحشت‌اند. باید مردم را به آرامش دعوت کرد و به آنها آموزش‌های لازم را ارایه داد.»
ضرورت تبیین «استراتژی رسانه‌ای»
علی‌اصغر پیوندی در ادامه از استراتژی رسانه‌ای هلال گفت: «در زلزله کرمانشاه استراتژی مشخص و تبیین‌شده‌ای نداشتیم. این بحث در مواقع بحران کاملا متفاوت است؛ باید استراتژی مشخص تبیین شود. خوشبختانه شورای اطلاع‌رسانی هلال‌احمر تشکیل شده و باید با همفکری سندی به دست آوریم و بر اساس آن با مردم و رسانه‌ها ارتباط برقرار کنیم. رسانه ریل مشخص می‌خواهد تا کسی خارج از آن حرکت نکند. برخی از رسانه‌ها در زلزله کرمانشاه مثل ساختمان‌های زلزله‌زده عمل کردند و حرف‌هایی زدند که تنها خروجی آن ایجاد نگرانی برای مردم بود. برخورد مناسب با بحران نیازمند سیاست رسانه‌ای واحد است تا بحران ثانویه دامن ما را نگیرد.»
تلاش برای ارتقاي سرمایه اجتماعی هلال
وی اظهار کرد: «نکته دیگر بحث سرمایه اجتماعی هلال است. این مسأله مقدس‌ترین و مهمترین امر است. ۹۴ سال دیگران در هلال‌احمر خالصانه زحمت کشیدند و ما هم باید این سرمایه را حفظ کنیم و در جهت ارتقاي آن بکوشیم. باید از حاشیه‌ها پرهیز کنیم و به متن ماجرا بپردازیم. اگر سرمایه اجتماعی را از ما بگیرند، چیزی نخواهیم داشت. افتخار ما اعتماد مردم است. ما باید خودمان الگوی واقعی اهداف هفت‌گانه هلال باشیم. مردم به جمعیت نظر مثبت دارند و ما باید بیشتر این ارتباط را حفظ و تقویت کنیم. باید در خانواده هلال‌احمر دوستی باشد و با بدنه صحبت کرد و با مشورت پیش رفت.»
استفاده از نیروی جوانان داوطلب
رئیس جمعیت هلال‌احمر در ادامه صحبت‌های خود به برنامه پنج‌ساله هلال‌احمر اشاره کرد و گفت: «ممکن است این برنامه مشکلاتی هم داشته باشد، اما شاکله کلی آن قابل دفاع است. باید در کارهایمان بر اساس برنامه پنج‌ساله حرکت کنیم. ما کشور جوانی هستیم و جوانان خلاقی داریم. باید قدر آنها را بدانیم. می‌بایست در طول ‌سال با داوطلبان تعامل داشت و آنها را فراموش نکرد. باید از نیروی جوانان داوطلب استفاده کرد.»
انجام مستندسازی در بحران
پیوندی در پایان گفت: «در بحث زلزله باید از تجربیات استفاده کرد و مستندسازی انجام داد تا راه‌های اشتباه تکرار نشود. هلال‌احمر پیشگام آموزش همگانی است و باید آن را پیگیری کنیم. زلزله کرمانشاه به ما نشان داد که باید نگاهی به تجهیز ناوگان امدادونجات داشته باشیم. باید به پهپادها مجهز شویم و از تجهیزات به‌روز استفاده کنیم؛ این مسأله نیازمند اعتبارات است. در امدادونجات دقایق اولیه بسیار مهم است. وظیفه اولیه ما نجات آدم‌ها و بعد امدادرسانی است. امیدواریم با همفکری بیشتر و اختصاص اعتبارات لازم به وظیفه خود عمل کنیم. در زمینه آمایش سرزمینی مطالعات زیادی انجام شده است؛ اما لازم است که بیشتر روی آن فکر کنیم و آمایش جدی و مستندتری داشته باشیم تا براساس آن برنامه‌ریزی کنیم.»
حوادث طبیعی
 ما را هوشیار و متوجه پروردگار می‌کند
حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی نیز در افتتاحیه دومین همایش کاربردی مدیران ستادی و عامل استان‌ها گفت: «در شرایط خاصی گرد هم آمده‌ایم و این حضور گرامی است. ما در این‌ چند ماه با حوادثی روبه‌رو شدیم؛ به‌ویژه مسأله زلزله پراهمیت کرمانشاه و همچنین زلزله‌هایی در کرمان و تهران. اگر از منظر جهان‌بینی نگاه کنیم، این حوادث ابعاد مختلفی دارد؛ ‌من‌جمله آن‌که ما را به یاد پروردگار می‌اندازد؛ زندگی روزمره غفلت‌زا است. گاهی حتی فراموش می‌کنیم که در زمان نماز حضور قلب لازم را داشته باشیم. حوادث طبیعی ما را هوشیار و متوجه پروردگار متعال می‌کند. یکی از دلایل پدیدآمدن حوادث توجه انسان‌ها به خالق زمین و زمان است.»
حوادث میدان آزمایش است
نماینده ولی‌فقیه در هلال‌احمر افزود: «مسأله دیگر ابتلا و آزمایش است؛ چه برای آنهایی که حادثه بر آنها وارد می‌شود و چه برای آنها که در پیرامون حادثه‌اند. ‌دسته اول امتحان می‌شوند که چطور با حوادث برخورد کنند؛ اساسا هستی جای آزمایش است. افراد امتحان می‌شوند. از سوی دیگر کسانی که در حاشیه حادثه هستند هم امتحان می‌شوند. آیا در کنار و يا برای دیگران‌اند؟ آیا تلاشگرند و با تمام وجود به میدان می‌آیند؟ یا این‌که گذرا عبور می‌کنند؟» وی از دیدگاه آموزه‌های قرآنی این نوع حوادث را میدان آزمایش دانست و اظهار کرد: «در این امتحان کسانی سرافرازند که به وظایف خود عمل کنند.»
ضرورت کاهش عوارض حوادث
حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی در ادامه گفت: «از سوی دیگر، حوادث ما را هوشیار می‌کند که چطور برخورد کرده‌ایم. آیا می‌توانستیم حادثه را کنترل کنیم که عوارض کمتری داشته باشد؟ بناست که زندگی و حیات را مدیریت کنیم. باید با علم، دانش و معرفت زندگی را به سمت کمال برد، نه این‌که از پا افتاد.» نماینده مقام معظم رهبری در هلال‌احمر عنوان کرد: «خداوند متعال همه چیز را در اختیار ما قرار داده است. در این جهان تمام امکانات برای فراگرفتن وجود دارد. در عرصه دانش دو دسته هست: «دانش صریح» که در کلاس و دانشگاه به دست می‌آید و «دانش ضمنی» که با تجربه به آن می‌رسیم تا بتوانیم زندگی را مدیریت کنیم؛ به شکلی که اگر زلزله ۸ریشتری هم آمد، بتوانيم عوارض را به حداقل برسانيم.»
کمک‌رسانی به مردم نیازمند
 علم و معرفت است
حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی با اشاره به زلزله کرمانشاه خطاب به مدیران عامل استان‌ها اظهار کرد: «همه شما به مناطق زلزله‌زده رفتید و از نزدیک در صحنه حضور داشتید. چند روز در کنار مردم و ویرانی‌ها زندگی و کار کردید. باید گفت که برای انجام کوچکترین حرکت هم شناخت لازم است تا بتوانیم بهتر به مردم خدمت کنیم. حضور لحظه‌ای در حوادث و دست مردم را گرفتن نیازمند علم و معرفت است. عقل و خرد به ما می‌گوید که از تجربه خود و دیگران بهره بگیریم.»
توفیق انسان در حفظ تجربه است
وی ادامه داد: «امام علی(ع) فرموده‌اند: «والعقل حفظ‌التجارب». یعنی از نشانه‌های عقل (و خردمندی) حفظ تجربه‌هاست. امیرالمومنین(ع) همچنین فرموده‌اند: «با مردان آزموده و صاحب تجربه همنشين باش، چه اينان متاع پر ارج تجربه‌هاي خود را به گران‌ترين بها يعني فداکردن عمر خود تهيه کرده‌اند و تو آن متاع گرانقدر را با ارزان‌ترين قيمت يعني با صرف چند دقيقه وقت به دست مي‌آوري.» باید گفت که عظمت هلال در اعتماد مردم است. این اعتماد با تجربه به دست می‌آید. توفیق انسان‌ها در حفظ تجربه است. تجربه‌های بم کجاست؟ رودبار چه شد؟ با تجربه‌های ورزقان چه کردیم؟ تجربه‌ها کجا جمع می‌شود؟ بیش از ۱۵۰۰ کتاب درباره زلزله در ایران تدوین شده، اما درباره تجربه‌ها هیچ چیزی نداریم. ما راه تجربه‌اندوزی را نمی‌دانیم. بیاییم سامانه‌ای ترتیب بدهیم و هر کسی اطلاعاتی دارد در آن‌جا بگذارد. سعی کنیم تجربه‌های زلزله کرمانشاه را جمع‌آوری کنیم.»
ضرورت استفاده از تجربیات زلزله کرمانشاه
این همایش روز جمعه با حضور رئیس جمعیت هلال‌احمر خاتمه یافت. دکتر علی‌اصغر پیوندی در اختتامیه با تشکر از کسانی كه در زلزله اخیر کرمانشاه و کرمان حضور فعال داشتند، گفت: «اگر همدلی، همفکری، همکاری و همراهی مدیران ستادی، امدادگران و داوطلبان و تمام عزیزانی که در مناطق مستقر شدند، نبود شاید مشکلات خیلی بیشتر از اینها می‌شد و در درجه اول شاید خود مردم آسیب بیشتري را می‌دیدند، به همین دلیل صمیمانه قدردان زحمات همه شما عزیزان هستم. این دو روز برای من بسیار کاربردی و آموزنده بود. تجربیات خوب و ارزنده‌ای بیان شد که قطعا از این پس از آنها استفاده خواهیم کرد. قطعا هم باید اینگونه باشد که همه پیشنهادات و انتقادات خودشان را مطرح کنند، رابطه دو طرفه قطعا رابطه موفق‌تری خواهد بود و اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.»
بحران، به‌هم‌ریختگی به دنبال دارد
وی ادامه داد: «موردی که در کارگاه‌ها احساس می‌شد، این است که مقداری در آیین‌نامه‌ها و دستورات خودمان مشکل داریم و همه زوایا را به خوبی ندیدم و شاید همه از اجرای اتوماتیک و قانونی یک فاجعه‌ای که اتفاق می‌افتد. از همه می‌خواهم پروتکل‌ها را با مشارکت مدیران عامل و افراد باتجربه در خارج و داخل جمعیت بازبینی جدی کنند. همه ما باید بدانند که اگر خدای ناکرده بحرانی رخ می‌دهد به‌عنوان یک مدیر یا تحت عنوان هر سمت دیگری چه کاری باید انجام دهند. بنابراین لازم است پروتکل‌ها شفاف، همه‌جانبه و در همه قسمت‌ها تهیه شود و همه به‌عنوان دستورالعمل و چهارچوب از آن مطلع باشند. بحران، به هم‌ریختگی به دنبال دارد اما اگر از قبل یک چهارچوب مشخص وجود داشته باشد در پناه این چهارچوب می‌توان در لحظاتی که حتی یک ثانیه از آنها مهم هستند، موفق‌تر
 عمل کرد.»
همبستگی و انسجام
 باید در همه ما احساس شود
رئیس جمعیت هلال‌احمر در ادامه بحث رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی را بسیار مهم خواند و گفت: این بحث با پروتکل جدید ما تدوین خواهد شد و برای آن اطلاع‌رسانی انجام می‌شود و درنهایت ملاک کار ما در برخورد با حوادث در هر جای کشور است. به‌عنوان مثال باید این را بدانید زمانی که حادثه‌ای در یک جای کشور می‌افتد آیا به‌عنوان مدیرعامل مجاز به موضع‌گیری هستید یا خیر؟ و این‌که اصلا چه صحبت‌هایی باید مطرح شود؟. ما می‌خواهیم یک حرف واحد در جهت آرامش مردم و برای رفع مشکلات بزنیم. خواهش من این است که بر این اساس رفتار کنید و به‌عنوان یک شخص حقوقی کسی خارج از این پروتکل رفتار نکند. همبستگی و انسجام باید در همه ما احساس شود.
زلزله یک بحران مقطعی و کوتاه‌مدت نیست
وی افزود: در زلزله کرمانشاه تجربیات زیادی به دست آوردیم و لازم است که از این تجربیات استفاده شود. این زلزله یک فاجعه بسیار بزرگ بود، نقاط منفی زیادی داشت، برای مردم آسیب زیادی داشت که این رنج به‌سادگی قابل حل نیست و سال‌ها برایشان ادامه خواهد داشت. اما زلزله یک بحران مقطعی و کوتاه‌مدت نیست و لازم است که از این اتفاق درس بگیریم. دکتر پیوندی با تأکید بر ضرورت تعامل درست با نمایندگان مجلس بیان کرد: خواهشم از مدیران عامل این است که با نمایندگان مجلس در شهرشان تعامل خوب و درستی داشته باشند و این تعامل باید در قالب منافع ملی باشد. باید برای نمایندگان توضیح دهیم که چه کاری انجام می‌دهیم و مشکلاتی که داریم چه چیزی است و بسیاری موارد دیگر که می‌تواند رابطه ما با مجلس را به خوبی سامان دهد.
در مواقع خطر
 با آرامش خاطر به خدمت‌رسانی بپردازیم
وی خاطرنشان کرد: درست است که ما به منابع دولتی نیاز داریم اما باید نیم‌نگاه جدی به درون خودمان داشته باشیم. باید روزی برسد که منابع داخلی ما آن‌قدر زیاد باشد که بودجه دولت آثار جدی در عملکرد ما ایجاد نکند. این به معنی عدم استفاده از منابع دولت نیست، به‌عنوان معین دولت و بخش حاکمیتی باید بودجه دریافت کنیم، اما در کنارش باید طبق قوانین نیم‌نگاهی به مواردی که خودمان داریم و می‌توان از آنها درآمدی کسب کرد، داشته باشیم و همچنین باید به دنبال تعامل جدی‌تر با سازمان‌ها و ارگان‌های دیگر برای حفظ منافع جمعیت هلال‌احمر باشیم. رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به این‌که از قبل مطالعات خوبی برای بسته آمایشی انجام شده است، گفت: در هر حال، ما کشور آسیب‌پذیری هستیم و باید با یک تدبیر و در یک بسته آمایشی جدید نقاط حادثه‌خیز را قطب‌بندی و امکانات را بر اساس آن تقسیم کنیم که در مواقع خطر با آرامش خاطر به خدمت‌رسانی در رده‌های مختلف بپردازیم.
هلال‌احمر وجهه بسیار خوبی دارد
وی ارتباط با تمام کانون‌های اجتماعی قدرتمند در تمام جهان را مورد دیگری دانست که جمعیت هلال‌احمر باید به آن توجه کند و افزود: خوشبختانه هلال‌احمر وجهه بسیار خوبی دارد، باید به‌عنوان جمعیت‌ هلال‌احمر براساس اصول هفت‌گانه با تمام کانون‌های اجتماعی تعامل داشته باشیم و این تعامل می‌تواند با خیرین، ورزشکاران، هنرمندان و افراد تأثیرگذار اجتماعی باشد تا درنهایت به شکل سازنده به ما کمک کند. ما همیشه به مردم نیاز داریم و باید دستمان را به سمتشان دراز کنیم تا ارتباط درستی با آنها داشته باشیم. دکتر پیوندی با بیان این‌که از هر گونه ایده جدید برای بهبود کار جمعیت هلال‌احمر استقبال خواهند کرد، گفت: ما به دنبال مطرح کردن شخص نیستیم، بلکه مسأله این است که با آرم جمعیت هلال‌احمر فارغ از این‌که چه کسی هستیم به درستی خدمت‌رسانی انجام دهیم. وی در پایان به ضرورت برگزاری مانورهای نزدیک به واقعیت تأکید و اضافه کرد: در زلزله کرمانشاه بسیاری از نقاط ضعفمان را متوجه شدیم و در جهت رفع آنها برآمدیم اما باید آمادگی خودمان را بالا ببریم و به‌روز باشیم. می‌توانیم در غالب این مانورها حتی به سراغ مناطق محروم‌تر کشور برویم و حتی این کار را تبدیل به یک کار جهادی کنیم، درعین‌حال که یک تمرین برای آمادگی بیشتر جمعیت هلال‌احمر خواهد بود.
تاريخ: ۱۳۹۶/۱۰/۹

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: