امروز: ۱۳۹۷/۱۱/۲
www.Bohraan.com
مدیر سایت
 
دکتر سیدمجتبی احمدی

پربیننده ترین ها

جستجو
   

سيستم كاربري
E-mail
کلمه رمز
» كلمه رمز خود را فراموش كرده ايد؟
» عضويت کاربران جديد

آمار بازدیدکنندگان سایت

آب و هواارسال به دوستان  نسخه چاپی
به نقل ازشهروند:
 جنگ طوفان‌ها با دولت‌ها
هزینه‌هایی که سه طوفان اخیر در آمریکا به بار آورده‌اند، با هزینه دو ‌سال جنگ آمریکا در عراق برابری می‌کند

زمانی یکی از هزینه‌بر‌ترین رخدادها برای هر کشوری وقوع یک جنگ بود. در جنگ علاوه‌بر هزینه‌های نظامی، دولت‌ها مجبور بودند با از هم پاشیدن خانواده‌ها، تخریب خانه‌ها و زیرساخت‌ها، ازدست‌دادن جان انسان‌ها، از میان رفتن صنایع، کشاورزی، راه‌ها، پل‌ها، بیکاری و مجموعه‌ای دیگر از مشکلات دست‌وپنجه نرم‌کنند.
حالا اما به‌نظر می‌رسد با بی‌توجهی انسان به تبعات تغییرات آب‌وهوایی، طوفان‌ها و سیل‌ها جای جنگ‌های خانمانسوز را گرفته‌اند. توماس فریدمن، ستون‌نویس مشهور روزنامه نیویورک‌تایمز زمانی در یکی از نوشته‌هایش گفته بود: «بهتر است آمریکا برای کنترل خاورمیانه زیاد خود را به دردسر نیندازد و چندان برای نجات برخی از کشورها از بحران تلاش نکند، چراکه این کشورها ظرف ٢٥‌سال آینده‌ خواهی یا نخواهی به دلیل بحران‌های زیست‌محیطی رو به نابودی خواهند رفت». البته آمریکا نیز از معضل تغییرات آب‌وهوایی به دور نمانده است. طی دو ماه اخیر سه طوفان مهیب آمریکا را درنوردید و دو آتش‌سوزی بسیار بزرگ در جنگل‌های این کشور به وقع پیوست. خسارات دو طوفان ایرما و ‌هاروی بیش از ٢٦٠‌میلیارد دلار برآورد شده است. این درحالی است که هزینه جنگ آمریکا در عراق برای هر ‌سال ١٠٠‌میلیارد دلار بوده است.
آب‌وهوای بد، تغییرات آب‌وهوایی و تاثیرات بد سوخت‌های فسیلی بر سلامت، موجب شده از ١٠سال پیش تاکنون، آمریکا هر‌ سال حدود ٢٤٠‌میلیارد دلار هزینه بدهد. البته تأثیرات مخرب طوفان‌هایی که اخیرا در آمریکا رخ داده، هنوز به این هزینه افزوده نشده است. طی ماه‌های گذشته آمریکا شاهد سه طوفان سهمگین و ٩ آتش‌سوزی مهیب بوده است. برآوردها این است که مجموعه این بلایا  حدود ٣٠٠‌میلیارد دلار خسارت در آمریکا به جای گذاشته است. با این مبلغ می‌توان برای بیش از ١٣‌میلیون دانشجوی آمریکایی برای چهار‌سال امکانات آموزشی و تحصیلی فراهم کرد. در دهه‌ای که پیش‌رو داریم، هزینه‌های اقتصادی وضع بد جوی در کار هزینه‌های آلودگی هوا حداقل به ٣٦٠‌میلیارد دلار در‌ سال خواهد رسید. این مسأله ممکن موجب کاهش شدید رشد اقتصادی آمریکا شود. آنچه ذکر شد نتایج تحقیقاتی است که از سوی موسسه Universal Ecological Fund درباره تاثیرات اقتصادی وضع بد آب‌وهوایی بر آمریکا منتشر شده است.
رابرت واتسون، از محققانی که روی این گزارش کار کرده، می‌گوید: سوزاندن سوخت‌های فسیلی آن‌قدر هزینه‌  زیادی دارد که اقتصاد آمریکا نمی‌تواند از پس آن برآید و به همین مسیر ادامه دهد. واتسون می‌گوید: «هدف ما این است تصویری را جلوی مردم آمریکا بگذاریم که بیان‌کننده این حقیقت باشد که هزینه‌های دست‌روی‌دست گذاشتن درباره تغییرات آب‌وهوایی بسیار زیاد است».
موج  گرما، طوفان‌ها، آتش‌سوزی‌های مهیب جنگل‌ها، قطحی و بی‌آبی ازجمله مسائل بسیار مهمی هستند که اقتصاد آمریکا با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند. البته محققان آمریکایی هنوز مطمئن نیستند که این بلایای طبیعی صرفا به دلیل تغییرات آب‌وهوایی باشد، اما آنچه درباره‌اش مطمئن هستند این است که این رخدادها طی سال‌های اخیر بسیار زیاد شده و همچنان درحال افزایش هستند. آنها البته معتقدند یکی از دلایل این رخدادها این است که کره‌زمین یک‌درجه سانتی‌گراد گرم‌تر شده است.  اگرچه ممکن است یک درجه سانتی‌گراد ناچیز به نظر برسد، اما واقعیت این است که همین تغییر اندک، تاثیرات اقتصادی فراوانی بر اقتصاد آمریکا گذاشته است. گزارشی که اداره هواشناسی و اقیانوس‌شناسی آمریکا منتشر کرده، حاکی از این واقعیت است که تعداد رخدادهای ناگوار آب‌وهوایی که حداقل یک‌میلیارد دلار بر اقتصاد آمریکا اثر سوء می‌گذارد، در مقایسه با دهه ٨٠ میلادی بیش از ٤٠٠‌درصد رشد داشته است. البته برخی از هزینه‌ها به دلیل افزایش ساخت‌وساز در حاشیه سواحل است. پیش‌بینی‌ها این است که تا‌ سال ٢٠٥٠ میلادی کره‌زمین دو درجه سانتی‌گراد گرم‌تر شده باشد. البته تا آن زمان انتظار این است که استفاده از سوخت‌های فسیلی نیز کاهش قابل‌ملاحظه‌ای داشته باشد. اما به‌طورکلی دانشمندان معتقدند تأثیرات تغییرات آب‌وهوایی تا‌ سال ٢٠٥٠ دو برابر بدتر و شدیدتر خواهد شد.
حال اگر از تأثیرات مخرب تغییرات آب‌وهوایی بگذریم و تنها روی هزینه‌هایی که طوفان‌ها بر اقتصاد آمریکا تحمیل می‌کند، متمرکز شویم، درمی‌یابیم که هزینه‌ها بشدت زیاد است. شاید ماه‌ها طول بکشد تا بتوان برآورد دقیقی درباره میزان خسارت‌ طوفان‌هایی نظیر ‌هاروی بر روی اقتصاد آمریکا به دست آورد. اما تا بدین جای کار، برآورد کلی این است که این طوفان به‌طور مستقیم روی رشد اقتصادی آمریکا اثرگذار بوده است. کشوری که بزرگترین اقتصادهای جهان را اداره می‌کند، حالا نه برابر جنگی خانمانسوز که در برابر یک طوفان آسیب‌پذیر است. امروز دیگر لزوما جنگ‌ها نیستند که موجب رکود اقتصادی و نابودی کشورها می‌شوند. شاید روزی بیاید که یک طوفان سهمگین بتواند همه عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی یک کشور را درنوردد و نابود کند. اینها اثرات مخرب کلی این طوفان بود، برای برآورد اثرات مخربی که این طوفان روی زندگی فردفرد مردم آمریکا گذاشته،  به تحقیقات گسترده‌تری نیاز است.
اقتصاددانان آمریکا معتقدند اثرات مخرب طوفان‌ هاروی، تاثیراتی ادامه‌دار دارد و بنیادی است. برآورد دقیق این اثرات بسیار دشوار است. حتی نمی‌توان اثرات طوفان‌ هاروی را با طوفان‌های قبلی مقایسه کرد و به برآوردی دست یافت، چراکه هر طوفان به شکلی منحصربه‌فرد عمل می‌کند و اثرات مخرب به بار می‌آورد.
تاکنون برآوردها این است که طوفان ‌هاروی ١٦٠‌میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا خسارت وارد کرده است. برخی دیگر از تخمین‌ها حکایت از این دارد که میزان خسارت حتی بیشتر است. سایت بلومبرگ گزارش کرده که تأثیر مستقیم طوفان‌ هاروی بر روی اقتصاد آمریکا بیش از ٧٥‌میلیارد دلار است.
یکی از بحران‌هایی که در آمریکا بعد از هر طوفانی رخ می‌دهد، بحران قیمت بنزین است. در خلال طوفان‌ هاروی بسیاری از تولیدکنندگان بنزین و پالایشگاه‌ها از کار افتادند؛ به دلیل از کار افتادن پالایشگاه‌ها و افزایش تقاضا قیمت بنزین بشدت افزایش یافت. از سوی دیگر قیمت نفت نیز بشدت کاهش یافت، چراکه پالایشگاه‌ها به دلیل تعطیل‌بودن دیگر تقاضایی برای نفت خام نداشتند و همین امر موجب شد قیمت نفت خام در آمریکا ٤‌درصد کاهش یابد. بنیاد اقتصادی گولدمن ساکس پیش‌بینی کرده برای بازگشتن میزان تقاضا به دوران قبل از طوفان ماه‌ها زمان نیاز است.
صادرات آمریکا نیز به واسطه طوفان‌هایی نظیر ‌هاروی ضربه خورده است. ایالات‌متحده آمریکا به بزرگترین صادرکننده نفت در جهان تبدیل شده است و فعالیت شرکت‌های تولید و استخراج نفت خام در ایالت تگزاس که مورد حمله طوفان‌ هاروی قرارگرفت از دلایل اصلی قرار گرفتن آمریکا در این جایگاه بوده است. براساس برآوردی که دویچه بانک ارایه داده، هیوستون تگزاس ٢١‌درصد تولیدات مواد شیمیایی صادراتی آمریکا را برعهده داشته، اما طوفان ‌هاروی به ٢٠‌درصد این ظرفیت تولید لطمه وارد کرده است.
طوفان ‌هاروی بر نرخ بیکاری در تگزاس نیز اثر گذاشته است. اتفاقا نخستین معیاری که اقتصاددان‌ها برای سنجش خسارت‌های طوفان بررسی می‌کنند، گزارش‌هایی است که حکایت از بیکاری‌های گسترده دارد. بعد از طوفان‌ هاروی تعداد بسیار زیادی از مردم تگزاس با مراجعه به مراکز کاریابی، بیکار شدن خود را گزارش کرده و درخواست اشتغال کرده‌اند. اخیرا برخی از اقتصاددانان آمریکایی گزارشی را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد میزان درخواست اشتغال در ایالت‌هایی نظیر لوئیزیانا بعد از طوفان کاترینا و نیوجرسی بعد از طوفان سندی بشدت بالا بوده است. آنها همچنین گزارشی را درباره افزایش کارهای پاره‌وقت به دلیل بدی آب‌وهوا منتشر کردند که حاکی از روند افزایشی بوده است. خریدوفروش خودرور نیز از طوفان آسیب ‌پذیرفته است. بعد از طوفان‌ هاروی گزارش شد که بیش از نیم‌میلیون خودروی سواری و کامیون آسیب دیده‌اند و دیگر قابل استفاده نبوده و باید اوراق شوند. شرکت‌های بیمه خودرو نیز خسارت‌های جدی دیده‌اند. پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که ماه‌ها طول می‌کشد تا آنها بتوانند خسارت‌های وارده به مالکان خودرو را پرداخت کنند. بخش معاملات املاک نیز آسیب جدی دیده است. البته آنها در عین خسارت دیدن، واجد یک فرصت نیز هستند و آن آغاز روند بازسازی بعد از طوفان است.
طوفان ایرما نیز اثرات مخربی بر جای گذاشته است. برآوردها می‌گویند که طوفان ایرما بین ١٥ تا ٥٠‌میلیارد دلار خسارت وارد کرده است که البته این میزان خسارت توسط بیمه‌ها پرداخت می‌شود. علاوه بر این میزان خسارت، ٦٥‌میلیارد دلار دیگر در سواحل کارائیب خسارت به جای مانده است که جبرانش با دولت است. برخی البته معتقدند خسارات طوفان ایرما ممکن است بیش از اینها باشد. برخی از موسسات تحقیقاتی خسارات ایرما را تا ١٧٥‌میلیارد دلار برآورد کرده‌اند که تنها ٦٥‌میلیارد دلار آن توسط بیمه‌ها پرداخت می‌شود. قرار بود طوفان ایرما مستقیما به سمت میامی برود، اما جهتش را تغییر داد. گزارش‌های دولتی نشان می‌دهد که در هفته آخر منتهی به آگوست تعداد ٦٢‌هزار نفر به دلیل طوفان اعلام بیکاری کردند. این تعداد درنهایت به ٢٩٨‌هزار نفر رسید. این تعداد بیشترین تعداد بیکاری بعد از یک طوفان در دو‌سال اخیر است
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

 

تاريخ: ۱۳۹۶/۱۰/۲۰

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما: